Jaki niwelator na budowę wybrać: optyczny czy laserowy?

Większość inwestycji budowlanych wymaga dosyć precyzyjnego przygotowania podłoża – w tym jego wyrównania i dostosowania do wymagań konstrukcyjnych. Do urządzeń pomiarowych wykorzystywanych w tym celu zaliczają się tzw. niwelatory. Obecnie w użyciu znajdziemy starsze i bardziej tradycyjne niwelatory optyczne oraz nowoczesne i wygodne niwelatory laserowe.

 
W dzisiejszym poradniku sprawdzimy, jakie są różnice pomiędzy tymi urządzeniami oraz na jakie parametry techniczne zwrócić uwagę podczas ich zakupu do firmy.

Czym są niwelatory optyczne?

Niwelator optyczny przypomina swoją budową lunetę umieszczoną na statywie, a niektórym osobom nawet aparat fotograficzny. Ciężko się temu dziwić, skoro to właśnie układ optyczny jest sercem tego prostego instrumentu pomiarowego.

Pomiar w niwelatorach optycznych odbywa się poprzez wizualny odczyt wartości na łacie pomiarowej. Operator niwelatora po wcześniejszym skalibrowaniu i spoziomowaniu instrumentu spogląda przez wizjer, a druga osoba w przeciwległym punkcie pomiarowym, przytrzymuje łatę czy też listwę pomiarową z naniesionymi wartościami. Wersje optyczne niwelatorów są prostsze w swojej budowie od wersji laserowych i kilkukrotnie tańsze. Za średniej klasy niwelator optyczny trzeba zapłacić 800 – 1200 zł. Do tego trzeba nierzadko doliczyć koszt zakupu statywu oraz łaty pomiarowej.

Czym są niwelatory laserowe?

Świetną alternatywą do niwelatorów optycznych są niwelatory laserowe. Firmy budowlane coraz chętniej decydują się na zakup nowoczesnych i ultra precyzyjnych niwelatorów laserowych z wielu powodów. Przede wszystkim wyróżnić tu trzeba sporą dokładność pomiaru oraz ogromny zasięg pracy – nawet do 800 metrów. Niwelatory laserowe przypominają swoim kształtem skrzynkę i faktycznie zaliczają się do bardzo poręcznych i przenośnych narzędzi pomiarowych.

Elementem charakterystycznym jest obrotowa głowica laserowa, która obraca się wokół własnej osi z prędkością nawet kilkuset obr./min. Światło lasera z kolei trafia na specjalną łatę laserową, pozwalając odczytać wynik. Tym samym do obsługi niwelatora laserowego wystarczy tylko jedna osoba (kalibruje i ustawia niwelator, po czym udaje się z łatą pomiarową w konkretne punkty pomiarowe). 

Niestety wraz z wygodą i precyzją działania, w parze idzie również wysoka cena niwelatorów laserowych. Za średniej klasy sprzęt wraz z dedykowanym oprzyrządowaniem trzeba zapłacić nawet ponad 10 tys. zł.

materiał partnera