Polarowy, czyli ciepły i miły w dotyku materiał zagościł w naszych szafach na dobre. Chociaż kiedyś zarezerwowany był dla producentów specjalistycznej odzieży outdoorowej, coraz częściej możemy spotkać go w sklepach znanych marek mody codziennej. Jak wybrać dobry polar?
Polar – bluza, która grzeje
Osoba chcąca kupić polar często staje przed dylematem, jaki typ polara będzie cieplejszy. Który będzie lepiej oddychał? Choć sam w sobie materiał polarowy nie wykazuje właściwości grzewczych, to doskonale zatrzymuje ciepło naszego organizmu. Dzięki dobrej cyrkulacji powietrza nie powoduje jego przegrzania.
Główną cechą wszystkich dzianin polarowych jest to, że wykonane są ze syntetycznych włókien, które izolują ciepło, są hydrofobowe, a także oddychające.
Wśród naturalnych materiałów najlepsze właściwości termiczne ma wełna, jednak polary zachowują swoje cechy nawet w przypadku zamoczenia, podczas gdy wełna niestety w tym wypadku je traci.
Od 1979 roku, czyli od momentu wynalezienia opatentowanej tkaniny Polartec, materiał ten jest stosowany w przemyśle odzieżowym z coraz większym powodzeniem.
Rodzaje bluz polarowych
Chociaż bluzy z materiałów typu polar znajdziemy w większości sklepów odzieżowych, jeśli chcemy, by pełniły swoje funkcje prawidłowo, lepiej jest sięgać po produkty marek specjalizujących się w odzieży trekkingowej. Producenci tego rodzaju ubrań wychodzą również naprzeciw potrzebom osób podążających za modą, projektując coraz to nowe wzory, wśród których nawet największa miłośniczka mody znajdzie odpowiedni polar damski dla siebie.
Bluzy polarowe rozróżniamy przede wszystkim ze względu na gramaturę materiału, z jakiego zostały wykonane:
- Polar 100g/m2 to cienki polar, który jest noszony jako pierwsza warstwa. Wykonuje się z niego głównie bluzy, ale od jakiegoś czasu także spodnie. Odzież wykonana z tego typu polaru ma za zadanie docieplić nasze ciało w przypadku długich jesiennych i zimowych aktywności, takich jak górskie wycieczki lub jogging. Sprawdzi się ponadto w chłodniejsze letnie wieczory.
- Z polaru o gramaturze 200g/m2 wykonuje się zwykle kurtki, które mogą być noszone w jesienne chłodne dni lub zimą, jako warstwa pośrednia między ciepłą bluzą a wierzchnią warstwą, którą może być kurtka przeciwdeszczowa z membraną.
- Najgrubszy i najcieplejszy jest polar o gramaturze 300g/m2. Stosuje się go zwykle w produkcji odzieży specjalistycznej dla osób uprawiających wspinaczkę wysokogórską zimą lub dla aktywnych narciarzy.
Polary o gramaturze 300g/m2
Polary o gramaturze 300g/m2 stanowią najgrubszy i najcieplejszy typ tego rodzaju odzieży. Są ciężkie i zajmują dużo miejsca, ale za to bardzo mocno grzeją. Mają krój kurtek i często wyposażone są w kaptur. Z powodzeniem zastępują sweter puchowy. Mogą być noszone w mieście podczas dużych mrozów. Warto zabierać je na narty, ale na wiosenne i letnie wycieczki w góry się nie nadają.
Więcej na ten temat można przeczytać w innej publikacji: Czym wyróżnia się polar oraz na co zwrócić uwagę wybierając tego typu materiał?
Na co zwrócić uwagę, wybierając polar dla siebie?
Polar powinien być przede wszystkim wykonany z dobrej jakości materiału. Dzięki temu posłuży nam przez lata, nie tracąc swoich właściwości. W zależności od tego, podczas jakich aktywności chcemy go zakładać, możemy zwrócić uwagę na ilość kieszeni lub przedłużone rękawy z otworami na kciuki, które z powodzeniem zastępują rękawiczki w chłodne, jesienne dni.
Polar powinien być funkcjonalny, estetycznie wykonany, a ponadto spełniać wymagania naszego gustu. Wtedy będzie idealny.
(materiał partnera)