Zbliża się termin wiosennej akcji szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie województwa śląskiego. Odbędzie się ono najprawdopodobniej między 4 a 13 kwietnia.
Akcja będzie prowadzona przy użyciu samolotów, startujących z lotniska Katowice – Muchowiec. Szczepionka zostanie wyłożona z wysokości około 200 metrów, na obszarze woj. śląskiego o powierzchni 7316 km2. Lepiej jej nie dotykać.
[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]W 2019 roku ze szczepień zostały wyłączone niektóre obszary woj. śląskiego, w tym gminy Pyskowice, Rudziniec, Sośnicowice, Toszek i Wielowieś, w powiecie gliwickim.[/perfectpullquote]W sumie na terenie województwa śląskiego podczas wiosennej akcji szczepień zostanie wyłożonych 146320 dawek szczepionki (20 dawek szczepionki na 1 km2). Szczepionki będą zrzucane nie tylko nad lasami, ale również nad pozostałymi terenami zielonymi np. pola, łąki, ogródki działkowe.
Przynęta ze szczepionką, tzw. „kęs”, jest brązowa, o kształcie prezentowanym na zdjęciu. Płynna szczepionka zawarta jest w plastykowym, szczelnie zamkniętym folią aluminiową kapsułce/blistrze.
[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Kapsułki/blistry są odpowiednio oznakowane i łatwe do rozpoznania – koloru różowego. Całość umieszczona jest w przynęcie zawierającej substancje wabiące lisy.[/perfectpullquote]Lisy wyczuwają przynętę nawet z dużej odległości. Podczas próby konsumpcji przynęty dochodzi do uszkodzenia kapsułki/blistra ze szczepionką, po jej przegryzieniu następuje zetknięcie się wirusa z błonami śluzowymi i zawartość szczepionki dostaje się do jamy ustnej lisa. Przez błony śluzowe wirus szczepionki dociera do organizmu powodując jego uodpornienie.
Dodatkowych informacji udzielać będzie przedstawiciel Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Katowicach pod numerem telefonu: 32 42 88 615.
(żms)/Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Katowicach