Jest decyzja w sprawie Białej Bramy. Pragmatyzm wziął górę

Znane są losy fundamentów Bramy Bytomskiej, zwanej również Białą Bramą. Resztki fortyfikacji zostaną zasypane i upamiętnione tablicą pamiątkową oraz kolorową kostką brukową w ciągu ulicy Basztowej.

Do pozostałości po fundamentach Białej Bramy archeolodzy dokopali się w maju. Znalezisko jest jednym z najstarszych zabytków murowanych w Gliwicach. Natychmiast pojawiło się pytanie – co dalej? O tej sprawie dyskutowano na spotkaniu pomiędzy gliwickimi urzędnikami miejskimi, archeologami i wojewódzkim konserwatorem zabytków.

– Na jednej z sąsiadujących kamienic planujemy zamontować tablicę pamiątkową. Ciężko mówić o jakichś konkretnych terminach, na razie musimy wykonać projekt. Dodatkowo, zamierzamy oznaczyć przebieg bramy kolorową kostką – informuje nas Marek Jarzębowski, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic.

Jak dodają urzędnicy, propozycje magistratu zostały już wstępnie zaakceptowane przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Nie ma zatem szans na wyłączenie odcinka drogi z ruchu i wyeksponowanie fragmentu fundamentów, np. poprzez oszklenie murów. Taka propozycja przewijała się w spekulacjach, choć ze względów praktycznych, z góry była skazana na niepowodzenie.

Fundamenty Białej Bramy uważane są za jedno z cenniejszych znalezisk archeologicznych, odkrytych przy okazji renowacji uliczek gliwickiej starówki. Razem z dachem i iglicą, średniowieczna wieża bramna miała prawie 24 metry wysokości. Sam budynek bramy był w kształcie prostokąta o wymiarach 6,8 na 7,7 metrów. Przejazd pod bramą miał niewiele ponad 3 metry szerokości. Bramę, wraz z wieżą, rozebrano w połowie XIX wieku. Możliwym, choć niepotwierdzonym, powodem rozbiórki była właśnie niewystarczająca szerokość przejazdu pod bramą.

Biała Brama jest jednym z nielicznych, zachowanych fragmentów średniowiecznych fortyfikacji Gliwic. Z „drugiej” strony gliwickiej starówki widoczne są pozostałości drugiej z bram – Czarnej, zwanej też Raciborską. Do dziś, zachowały się mury obronne przy ul. Grodowej, Basztowej i Bednarskiej, które widoczne są od strony ul. Dolnych Wałów.

(mpp)