Jest przełom w sprawie budowy tężni solankowej w parku komunalnym przy ulicy Chorzowskiej

MZUK dwukrotnie unieważnił przetarg na „Budowę tężni solankowej w Lesie Komunalnym przy ul. Chorzowskiej w Gliwicach w systemie „zaprojektuj i wybuduj”„. Postanowiono więc o ogłoszeniu zamówienia publicznego na sam projekt obiektu. Tym razem udało się wyłonić wykonawcę.

Konkursy na to zadanie anulowano w kwietniu i w maju. W pierwszym przypadku powodem było to, że nie wpłynęła żadna spełniająca kryteria oferta. W drugim zamówieniu zgłosiła się firma z Pszczyny, której warunki finansowe mieściły się w założonym przez MZUK budżecie. Niestety, i to zamówienie unieważniono, jako powód podając brak wiedzy i doświadczenia oferenta w realizacji podobnych inwestycji.

W uzasadnieniu wskazano, że firma „nie przedstawiła żadnego wykonanego przez siebie projektu tężni solankowej o powierzchni czynnej krzaków tarniny powyżej 200 m2 , ani też nie wykonała samodzielnie żadnej roboty budowlanej polegającej na budowie tężni solankowych o powierzchni czynnej krzaków tarniny powyżej 200 m2.”

Miejski Zarząd Usług Komunalnych ogłosił więc trzeci przetarg. Tym razem jednak zamówienie obejmowało nie budowę, a przedstawienie projektu tężni. Wpłynęły dwie oferty – jedna zakładała realizację zadania za 158 tys. zł, druga 110,7 tys. zł. Tańsza opcja mieściła się w zaplanowanych przez zleceniodawcę środkach. Przetarg rozstrzygnięto pozytywnie. Projekt opracuje katowicka firma Modulor. Termin jego wykonania określono na 20 września br.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Tężnia solankowa jest obiektem przeznaczonym do naturalnego wytwarzania aerozolu – mgły wodnej z roztworu solanki zawierającego naturalne związki soli.[/perfectpullquote]

W celu uzyskania zamierzonego efektu, tarnina, stanowiąca wypełnienie konstrukcji drewnianej tężni, oblewana jest wodą solankową, tłoczoną przez agregat pompowy, zainstalowany w komorze technicznej tężni.

Całkowity koszt budowy tężni oszacowano na 3 mln złotych.

(żms)
fot. tężnia solankowa w Radlinie/teznia.radlin.pl