Jest przetarg na przebudowę alei Mickiewicza. Do remontu droga jednak nadal daleka

Zarząd Dróg Miejskich rozpisał przetarg na projekt budowlano-wykonawczy alei przy ul. Mickiewicza. To ważny krok w długiej batalii mieszkańców z miastem o remont tego ciągu spacerowego.

Na nową nawierzchnię jednak jeszcze poczekamy. Wyłoniony wykonawca będzie miał 12 miesięcy na przygotowanie projektu. Prace remontowe ruszą więc najwcześniej w 2022 roku, choć i ta data nie jest pewna.

– Prace na alei, objętej wpisem do rejestru zabytków będą musiały być prowadzone w sposób zapewniający szczególne zabezpieczenia historycznego szpaleru drzew, a nawierzchnia pieszo-rowerowa spełniać wymogi Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – informuje Jadwiga Stiborska, rzecznik prasowy ZDM.


Co zakłada plan drogowców?

Na Mickiewicza zostanie całkowicie wymieniona nawierzchnia, przebudowane zostanie oświetlenie, a zmianie ulegnie lokalizacja małej architektury. W ramach zadania powstać ma także projekt zagospodarowania zielenią z uwzględnieniem nasadzeń zieleni wysokiej i niskiej. Wytyczne na temat robót trafią do osobnego dokumentu „Programu ochrony drzew podczas prac budowlanych”. Zakres opracowania projektowego objętego przetargiem obejmie cały odcinek alei Mickiewicza (około 750 m) od ronda im. Prof. Stanisława Fryzego do ul. Zawiszy Czarnego.

ZDM w komunikacji na temat remontu podkreśla jego czasochłonność i wysokie koszty, które mają wynikać z konieczności ochrony szpaleru lip wpisanych do rejestru zabytków.

Już teraz drogowcy wskazują, że zadanie zostanie podzielona na etapy.

Przypomnijmy jednak, że doprowadzenie alejki do obecnego, fatalnego stanu wynika z uporu ZDM, który przez lata odwoływał się od decyzji konserwatora. Ta z kolei wynikała z uzasadnionej obawy mieszkańców o wycięcie blisko 130 drzew rosnących wzdłuż ul. Mickiewicza i Sowińskiego. Przełom w sprawie nastąpił dopiero wiosną tego roku, kiedy spełnione zostały formalności umożliwiające wpis do rejestru, a ZDM zrezygnował z wnoszenia odwołania.

Cały proces o kolejne kilka miesięcy wydłużyło też wydanie zaleceń konserwatorskich przez ŚWKZ. Ostatecznie trafiły one na biurka ZDM na początku września tego roku (przeczytaj –> Konserwator wydał wytyczne dla remontu alei. ZDM “Prace będą kosztowne i prowadzone etapami).
(msz)