Do końca br. ogłoszony ma zostać przetarg na przebudowę 132-metrowego odcinka ulicy Sienkiewicza w rejonie zjazdu na DTŚ. Początek realizacji inwestycji przewidziano na luty przyszłego roku – tak przynajmniej wynika z zestawienia na stronie KPRM, inwestycja uzyskała bowiem dofinansowanie z rządowego funduszu.
Wyniki naboru wniosków ogłoszono w poniedziałek, 2 października.
Rozstrzygnięty konkurs na dotacje z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg dotyczy zadań, które mają być realizowane w 2024 roku. Dla projektu pod nazwą „Rozbudowa drogi gminnej 130217S – ul. Sienkiewicza w Gliwicach” czas realizacji określono pomiędzy lutym a listopadem przyszłego roku, natomiast koszt tej inwestycji oszacowano na poziomie ponad 2,6 mln zł, z czego połowę (czyli ponad 1,3 mln zł) stawić będzie dotacja od państwa.
Przypomnijmy, że pierwsze doniesienia dotyczące przebudowy ul. Sienkiewicza pojawiły się równolegle do planów budowy wielopoziomowego parkingu na terenie Narodowego Centrum Onkologii w Gliwicach. Właśnie powstanie tego obiektu spowodowało potrzebę wprowadzenia zmian na tej ulicy, uwzględniających obsługę pacjentów i pracowników wyłącznie od strony ulicy Sienkiewicza.
Jeszcze w 2021 roku zawarto umowę na wykonanie projektu z biurem A-PROPOL, które – jak informował nas dwa lata temu ZDM – miało zakończyć przygotowania dokumentacji w I kwartale 2022 roku. W następnej kolejności miał zostać ogłoszony przetarg, który wyłoni wykonawcę prac. W planie przetargów na 2023 rok ogłoszenie zamówienia publicznego przesunięto z II na IV kwartał. A co obejmuje to przedsięwzięcie?
W ramach rozbudowy ulicy Sienkiewicza – w rejonie głównego wjazdu na teren Narodowego Instytutu Onkologii (NIO) – powstanie rondo, nowe oświetlenie uliczne i doświetlenie przejść dla pieszych, które niewątpliwie przyczynią się w tym miejscu do poprawy bezpieczeństwa. Projekt inwestycji na bieżąco był koordynowany z przedstawicielami NIO
– informuje Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.
– Wcześniejszym etapem przygotowań do realizacji przedsięwzięcia było także przeniesienie lokalizacji głównego wjazdu do Instytutu Onkologii z ulicy Wybrzeże Armii Krajowej właśnie na ulicę Sienkiewicza – dodaje.
Budowa ronda ma ułatwić dotarcie do Narodowego Instytutu Onkologii pacjentom i pracownikom, a także dojazd do innych instytucji zlokalizowanych przy ulicy Sienkiewicza. – Jest to końcowy etap podejmowanych działań związanych z poprawą dostępności dojazdu do NIO – po powstaniu węzła Drogowej Trasy Średnicowej z ulicą Sienkiewicza – podsumowuje Stiborska.
(żms)
fot. 24gliwice.pl/ŻMS