Jest tylko pięć takich instrumentów w Europie i jeden w Polsce. Muzyczny Podwieczorek w Willi Caro

Muzyka organowa kojarzy się głównie z wnętrzem kościoła. Dawniej jednak rozbrzmiewała również w pałacowych salach i zamożniejszych domach. Było to możliwe dzięki mniejszym przenośnym instrumentom, tzw. pozytywom.

Ich szczególną odmianę stanowiły organy skrzyniowe (Truhenorgel).

Takich instrumentów jest dzisiaj już bardzo mało; w Europie zaledwie pięć, a w Polsce jeden. Został wykonany na wzór instrumentów barokowych przez manufakturę Johannesa Kirchera z Heidelberegu. Jego właścicielem jest Dariusz Hajdukiewicz – organista, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego.

Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takie sławy, jak Guy Bovet (Szwajcaria), Herbert Wulf (Niemcy) i Urlik Spang-Hanssen (Dania). Koncert opatrzony został łacińskim mianem „Florilegium musicum” („florilegium” znaczy „zbiór kwiatów”), co sugeruje swego rodzaju antologię czy zbiór drobniejszych form muzycznych – w tym przypadku powstałych na od XVI do XVIII wieku.

[perfectpullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Artysta zaprosi nas do wspólnej muzycznej podróży po 12 krajach. [/perfectpullquote]

W jej trakcie zaprezentuje utwory dawnych kompozytorów pochodzących zarówno z ośmiu krajów dzisiejszej Europy Zachodniej, jak i z krajów Europy Środkowej: Węgier, Chorwacji, Czech i Polski. To niewątpliwie rzadka okazja, aby podczas jednego koncertu usłyszeć muzykę barokową w takiej różnorodności, a także poznać kompozycje twórców mniej spopularyzowanych.

Niedziela, 17 grudnia 2017, Willa Caro (ul. Dolnych Wałów 8A), godzina 16:00
Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 13 grudnia 2017 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (ul. Dolnych Wałów 3, wt.-sob., godziny 10:00-18:00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

(żms)/Muzeum w Gliwicach