Już nie wojskowy ale miejski – miasto oficjalnie przejęło szpital

Dokumenty zostały podpisane – miasto oficjalnie jest już właścicielem szpitala przy ul. Zygmunta Starego 20.

To nowy rozdział w historii tej placówki, która dokładnie po 60 latach funkcjonowania pod kierownictwem Ministerstwa Obrony Narodowej stała się szpitalem miejskim.

– Będziemy dbać o ten szpital. Jest on niezbędny gliwiczanom – w tej kwestii nie mam żadnych wątpliwości – zapewniał przy podpisywaniu porozumienia prezydent Zygmunt Frankiewicz.

Z nutką żalu w głosie, ale i z optymizmem wypowiadał się płk Marian Jarosz, dyrektor szpitala: – Chciałbym podziękować za te wszystkie lata funkcjonowania pod rządami Ministerstwa Obrony Narodowej. Otwiera się jednak nowy rozdział w historii naszego szpitala. Z tej okazji podziękowania należą się również Radzie Miejskiej i panu prezydentowi Zygmuntowi Frankiewiczowi, że przejęli tę placówkę.

Przejęcie przez miasto umożliwi dalsze działanie szpitala. Pacjenci będą mieć zapewnione te same usługi, co dotąd.

Zaplanowano, że szpital – podobnie jak prawie wszystkie placówki medyczne w mieście – zostanie w przyszłości zrestrukturyzowany i przekształcony w zakład niepubliczny.

Przy ul. Zygmunta Starego działają oddziały: wewnętrzny, chirurgiczny, urazowo-ortopedyczny, anestezjologii i intensywnej terapii, okulistyczny, laryngologiczny, w planach jest utworzenie oddziału rehabilitacji. Poza tym funkcjonuje przychodnia specjalistyczna, którą tworzy około 20 specjalistycznych poradni oraz przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej. W ubiegłym roku na szpitalnych oddziałach hospitalizowano 4300 pacjentów, a z porad lekarskich w przychodniach skorzystało ponad 210 000 osób.