Gliwice częścią „śląskiej metropolii”. Razem można więcej?

Rozpoczęły się prace nad powołaniem śląskiego związku metropolitalnego. Wśród co najmniej kilkunastu miast znajdą się także Gliwice.

Temat ustawy metropolitarnej na Śląsku wywołuje od wielu lat sporo emocji. Tym razem dużo wskazuje na to, że za kilkanaście miesięcy projekt powinien zostać zrealizowany.

Przygotowana jeszcze przez poprzedni parlament ustawa o związkach metropolitarnych wejdzie w życie 1 stycznia 2016 roku. Nowe przepisy nie są jeszcze sprecyzowane, a ustawodawca nie określił m.in. kluczowych dla powołania związku, zasad postępowania w sprawie złożenia wniosku założycielskiego, rodzaju składanych dokumentów czy określenia terminarza prac. Niezależnie od tego na forum Górnośląskiego Związku Metropolitarnego (obecnego związku zrzeszającego 14 śląskich i zagłębiowskich miast) przystąpiono do prac nad wdrożeniem od 1 stycznia 2017 roku projektu śląskiej metropolii.

Związek będzie zrzeszał co najmniej kilkanaście miast w województwie. Najbardziej prawdopodobny wariant zakłada współpracę 14 miast obecnego GZM-u (Gliwice, Zabrze, Bytom, Ruda Śląska, Świętochłowice, Piekary Śląskie, Chorzów, Siemianowice Śląskie, Katowice, Tychy, Mysłowice, Sosnowiec, Jaworzono, Dąbrowa Górnicza) oraz Knurów, Tarnowskie Góry, Świerklaniec, Mikołów, Łaziska Górne, Bieruń, Będzin, Czeladź i Radzionków.

Miasta członkowskie obecnego Górnośląskiego Związku Metropolitalnego

Miasta członkowskie obecnego Górnośląskiego Związku Metropolitalnego

Dlaczego utworzenie śląskiej metropolii jest tak ważne dla samorządowców? Przede wszystkim ze względu na pieniądze. Miastom zrzeszonym w związek łatwiej będzie występować m.in. o fundusze pochodzące ze środków publicznych. Do tego dochodzi możliwość koordynacji działań i określania wspólnych planów rozwoju. Zdaniem ekspertów, tworzenie metropolii wymusza też ogólnoświatowa tendencja, preferująca duże aglomeracje. Z globalnej perspektywy 180-tysięczne Gliwice nie będą tak atrakcyjne, jak stanowiąc element dużej, dwumilionowej całości. Zwłaszcza, że w skali kraju nie ma innej konurbacji o tak dużym potencjale.

– Naszymi największymi przeciwnikami są czas i jakość tej ustawy, nad którą wszyscy będziemy musieli intensywnie pracować – powiedziała PAP, Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza a jednocześnie przewodnicząca GZM.

Na czwartkowej sesji Rady Miasta, gliwiccy radni na wniosek prezydenta Zygmunta Frankiewicza przyjęli jednogłośnie uchwałę intencyjną o podjęciu działań zmierzających do utworzenia związku metropolitarnego.
(msz)

Związek metropolitalny ma wykonywać zadania publiczne w zakresie: kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju obszaru związku, publicznego transportu zbiorowego na obszarze związku; współdziałania w ustalania przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich na obszarze związku oraz promocji związku.

Zgodnie z ustawą, związek metropolitalny ma być zrzeszeniem jednostek samorządu terytorialnego, spójnym pod względem przestrzennym, położonych w danym obszarze metropolitalnym. Zgodnie z zapisami ustawy, taki obszar to sfera oddziaływania miasta, będącego siedzibą wojewody lub sejmiku województwa, zamieszkała przez co najmniej 500 tysięcy mieszkańców.