K. Morawiecki patronem ulicy, placu lub ronda w Gliwicach? ZChR: “Zasługuje na upamiętnienie”

fot. Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz

Zmarły na krótko przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku polityk, Kornel Morawiecki, miałby zostać patronem placu, ronda lub ulicy w Gliwicach? Do Urzędu Miejskiego wpłynęła niedawno petycja w tej sprawie.

Autorem dokumentu jest Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin.

Całym swoim życiem zmarły śp. doktor Kornel Morawiecki dobrze zasłużył się Polsce – zaznaczono na wstępie petycji. – W 1968 uczestniczył, strajkach studenckich. (…) Wydrukował i kolportował ulotki potępiające ówczesne władze komunistyczne za represje wobec protestujących. (…) W sierpniu 1980 wraz z „Biuletynem Dolnośląskim” włączył się w organizowanie strajków we Wrocławiu. We wrześniu tegoż roku brał udział w organizowaniu regionalnych struktur Solidarności – czytamy dalej w petycji.

Na przełomie maja i czerwca 1982 założył organizację Solidarność Walcząca (początkowo posługującą się nazwą Porozumienie Solidarność Walcząca). W manifeście programowym „Kim jesteśmy? O co walczymy?” wskazano, że podstawowymi założeniami SW jest walka o odzyskanie niepodległości i budowa Rzeczpospolitej Solidarnej”. Odrzucano ugodę z urzędującą władzą i reformowanie systemu, deklarowano walkę podjazdową „na wszystkich poziomach i różnymi metodami” – opisuje ZChR w dokumencie.

Całość życiorysu Kornela Morawieckiego, przytoczonego przez ZChR, można znaleźć tutaj: Petycja w sprawie nadania przestrzeni publicznej imienia Kornela Morawieckiego

Solidarność Walcząca działała na terenie Gliwic i innych śląskich miast. Z punktu widzenia kształtowania pozytywnych postaw obywatelskich śp. dr Kornel Morawiecki zasługuje na postulowane upamiętnienie w Gliwicach

– argumentuje ZChR.

Informujemy również, że stanowisko Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie podobnego uhonorowania p. dr Kornela Morawieckiego jest nadzwyczaj pozytywne, a zostało już wyrażone w sprawie podobnej petycji, która została złożona w Bielsku-Białej – kończą autorzy petycji.

Kornel Morawiecki współcześnie znany był jako polityk popierany przez Prawo i Sprawiedliwość, chociaż do Sejmu w 2015 roku dostał się z listy ugrupowania Kukiz’15. W 2016 roku, ze względu na aferę, która wybuchła gdy inna posłanka (Małgorzata Zwiercan) zagłosowała za niego pod jego nieobecność, opuścił koło poselskie Kukiza, zakładając własne pod nazwą Wolni i Solidarni.

W 2019 roku został wystawiony przez PiS jako kandydat na senatora w okręgu nr 59 i rozpoczął kampanię wyborczą. Zmarł na raka trzustki 30 września, niespełna na dwa tygodnie przed wyborami parlamentarnymi.

Polityk został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego, a pośmiertnie Krzyżem Solidarności i Wolności, wcześniej otrzymał m.in. Krzyż Solidarności Walczącej, a także Krzyż Komandorski Orderu Zasługi nadany przez premiera Węgier Viktora Orbána.

Był honorowym obywatelem miasta Wrocław. (za wikipedia) Jego synem jest obecny premier Mateusz Morawiecki.

(żms)/BIP Gliwice.eu
fot. Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz (Odznaczenie marszałka seniora Sejmu Kornela Morawieckiego Krzyżem Średnim Orderu Zasługi Węgier politycznych, lic. cc-by-2.0.), kadrowane. Zdjęcie pierwotnie ukazało się na flickr.