Toaleta to nie śmietnik – przypomina gliwickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Odpadki wrzucane do muszli klozetowej stają się przyczyną niedrożności kanalizacji sanitarnej, która w Gliwicach liczy sobie setki kilometrów.
O tym, jak ważna na co dzień jest sprawnie funkcjonująca kanalizacja sanitarna w mieście, nie trzeba nikogo przekonywać. Niestety zdarzają się sytuacje, w których nieodpowiednie korzystanie z niej powoduje awarie i zatory.
– Kanalizacja sanitarna w Gliwicach to ponad 680 km złożonego układu rurociągów. Pozwala on w bezpieczny sposób odprowadzić ścieki i nieczystości z naszych domów do oczyszczalni. Skomplikowany i kosztowny proces oczyszczania ścieków chroni środowisko przed zanieczyszczeniami i skażeniem – przypomina PWiK.
Ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie systemu kanalizacji sanitarnej mają sami użytkownicy. Do znacznej liczby zatorów i usterek dochodzi bowiem w wyniku wrzucania do toalet odpadów, które nie powinny się tam znaleźć
– zaznaczają gliwickie wodociągi.
Niewłaściwie korzystanie z instalacji i urządzeń kanalizacyjnych powoduje awarie, zatory i niszczenie rur. Odpady, które znajdą się w toalecie, mogą doprowadzić do cofnięcia się ścieków i zalania mieszkania, piwnicy, ogrodu, a nawet ulicy. Tego typu awarie powodują duże straty materialne oraz wiążą się z niedogodnościami dla mieszkańców i środowiska naturalnego.
Czego nie wrzucać do toalety
Na szczycie czarnej listy znajdują się odpady związane z higieną – ręczniki papierowe, chusteczki nawilżane, pieluchy jednorazowe, waciki kosmetyczne i inne środki higieny osobistej. Produkty te nie rozpuszczają się tak łatwo, jak papier toaletowy. Wrzucenie ich do toalety grozi zatkaniem rur i uniemożliwieniem swobodnego przepływu ścieków. Podobnie wygląda to w przypadku patyczków kosmetycznych, służących np. do higieny uszu.
Plastik, z którego są zrobione, nie rozpuszcza się w wodzie. Płynąc poprzez sieć kanalizacyjną, zbiera wokół siebie zwartą masę złożoną z innych nieczystości, stając się powodem zatorów.
Na liście odpadów niepożądanych znajdują się także odpady kuchenne – resztki jedzenia, oleje, tłuszcze. Te pierwsze – w zależności od wielkości i kształtu – mogą przyczynić się do powstawania zatorów w rurach. Zalegając w nich, sprzyjają pojawianiu się i rozmnażaniu gryzoni. Z kolei oleje oraz tłuszcze ze względu na swoją gęstość potrafią tężeć w rurach, zmniejszając tym sposobem ich średnicę i przepustowość.
Szczególnym rodzajem odpadów, których nie powinniśmy wrzucać do toalety, są lekarstwa. Zawarte w nich substancje chemiczne są szkodliwe dla pożytecznych mikroorganizmów oczyszczających ścieki w biologicznej części oczyszczalni i mogą spowodować skażenie wody.
Zakaz wyrzucania do sieci kanalizacyjnej dotyczy również odpadów i ścieków z hodowli zwierząt. Kanalizacja to także nie miejsce na części stałe, nierozpuszczalne w wodzie takie jak: gumowe rękawice, włosy, torebki foliowe, korki, butelki i zabawki.
Chociaż wydaje się to oczywiste, okazuje się, że nie wszyscy wiedzą, że do toalety nie należy również wrzucać materiałów budowlanych takich jak zaprawy cementowe, gruz, kamienie, piach, gips, kleje, lakiery, żywice, itp. Na czarnej liście są też substancje palne, oleje, środki żrące itp.
(żms)/PWiK Gliwice