Gliwicka kardiologia z dofinansowaniem od NFZ – poinformował w poniedziałek śląski oddział funduszu. Wiele wskazuje na to, że to koniec trwającego od kilku tygodni konfliktu na linii NFZ – Miasto Gliwice, którego zwycięzcą będzie gliwicki pacjent.
– W poniedziałek zastępca ds. medycznych Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Piotr Nowak, podpisał dokumenty, na mocy których Szpital Miejski nr 4 uzyskuje finansowanie ze środków publicznych na świadczenia kompleksowej opieki kardiologicznej dla pacjentów po zawale serca tzw. „KOS-zawał” – mówi 24gliwice.pl, Małgorzata Doros, rzecznik prasowy śląskiego NFZ.
Umowa ma zostać podpisana w najbliższych dniach, ale jak zapewnia nas Małgorzata Doros, to już tylko formalność. W praktyce opieka świadczona przez gliwicką placówkę może być rozliczana z NFZ już od poniedziałku. Kontrakt został zawarty od 18 marca 2019 roku do czerwca 2021 roku.
– Wniosek Szpitala został pozytywnie zweryfikowany co potwierdziła wizytacja przedstawicieli NFZ
– mówi Małgorzata Doros.
To ważne, bo szpital o środki z NFZ występował już w listopadzie ubiegłego roku, ale fundusz wniosek odrzucił, argumentując, że placówka nie spełnia ministerialnych wymogów, „jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą”.
Do eskalacji napięcia między NFZ a Miastem Gliwice doszło na przełomie stycznia i lutego tego roku, kiedy obie strony wydały wzajemnie wykluczające się oświadczenia. Fundusz informował o pozytywnym zakończeniu negocjacji i przyznaniu pieniędzy na kardiologię. Magistrat (większościowy udziałowiec szpitala) zaprzeczał i wskazywał, że w rozmowach z funduszem nie brała udziału jedyna upoważniona osoba – Renata Bryła, prezes gliwickiego szpitala. Być może wpływ na to twarde stanowisko miała organizacja sterowanego przez Urząd Miejski protestu na gliwickim Rynku. Po zaakceptowaniu oświadczenia NFZ (wydanego – zapewne też nieprzypadkowo – na dzień przed protestem) manifestacja straciłaby rację bytu.
Najnowszych informacji na razie Magistrat nie potwierdził, ale za tym, że scenariusz sprzed ponad miesiąca się nie powtórzy, przemawia fakt, że w poniedziałkowych rozmowach i podpisaniu stosownych dokumentów brała udział prezes Renata Bryła.
„KOS-zawał” to koordynowana opieka specjalistyczna dla pacjenta po zawale mięśnia sercowego, obejmująca również program opieki i rehabilitacji kardiologicznej. Chory otrzymuje w niej m.in. indywidualny plan leczenia, komplet badań kontrolnych, rehabilitację kardiologiczną, edukację i możliwość 24-godzinnej konsultacji w ramach oddziału kardiologicznego.
Michał Szewczyk
fot. mat. prasowe NFZ