Kariera w IT w Gliwicach – od czego zacząć?

Najbardziej kuszą Cię wysokie zarobki czy możliwość pracy w branży, która nieustannie i bardzo dynamicznie się rozwija? Niezależnie od motywacji, skoro czytasz ten tekst, zapewne silnie interesujesz się możliwościami zbudowania kariery w branży IT w Gliwicach. Oto poradnik, dzięki któremu dowiesz się, od czego rozpocząć.

 

1. Zbadaj lokalny rynek

Na starcie zastanów się, czy w Twoich stronach branża IT ma się dobrze. Uprzedzając wątpliwości: górnośląska aglomeracja nie jest może aż tak rozbudowanym rynkiem usług jak Kraków czy Warszawa, ale to wciąż jedno z najistotniejszych miejsc na biznesowej mapie Polski. Charakterystyka regionu sprzyja poszukiwaniom pracy dla programistów i innych specjalistów zarówno w samych Gliwicach, jak i pobliskich miastach – Bytomiu, Chorzowie, a przede wszystkim Katowicach.

Przy porównywaniu firm weź pod uwagę m.in.:

  • rodzaj specjalizacji i świadczonych usług,
  • wielkość zatrudnienia,
  • szczegóły ofert pracy – np. benefity,
  • perspektywę rozwoju i nauki.

Niektóre firmy w większym stopniu wspierają specjalistów na początku drogi zawodowej. Wynika to z oczywistego zapotrzebowania na pracowników w branży IT. To dobra wiadomość – nawet bez większego doświadczenia masz szansę podjąć pierwsze zawodowe próby np. jako junior java developer.

2. Sprawdź zapotrzebowanie na kompetencje

OK – masz już wykonany przegląd branży IT w Gliwicach i pobliskich miastach. Pora zastanowić się, w jakich obszarach warto zdobywać umiejętności, a w konsekwencji rozwijać karierę. W branży można liczyć na zarobki rzędu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tys. zł netto miesięcznie. Zapamiętaj poniższe nazwy, sprawdź ich znaczenie i zastanów się, które specjalizacje wydają Ci się najbardziej atrakcyjne. Niech będzie to inspiracja do podjęcia dalszych kroków. Oto wybrane specjalizacje w branży IT:

  • Artifficial/Business Intelligence, Mobile, Backend/Frontend, Fullstack, Agile,
  • Project Manager, Mobile, Big Data, DevOps, Security,
  • IT Support, UX, Embedded, IT Administration, Gaming, Product Management, Business Analysis.

3. Rozpocznij naukę

Osoby, które robią karierę w IT, po prostu pewnego dnia zaczęły zdobywać kwalifikacje. Nie ma tu żadnej magii, a co ważniejsze – szczególnych barier. To nie świat prawników czy lekarzy, w którym trzeba przejść długą drogę edukacji według ściśle określonych zasad. W IT bardzo wielu specjalistów nie ma ukończonych studiów wyższych. Najważniejsze jest doświadczenie, a cenną, przydatną wiedzę da się pozyskiwać samodzielnie – na forach, z tutorialami itd., a także na kursach, głównie online. Aby zdobyć umiejętności i pracę, dobrze jest wybrać właściwy kurs i przyswoić jak najwięcej wiedzy, która przyda się do realizacji konkretnych projektów.

4. Zainwestuj w sprzęt

Skoro masz uczyć się samodzielnie, a Twoim trybem pracy przynajmniej w części będzie prawdopodobnie home office, lepiej zainwestuj w dobry sprzęt – np. laptopy Lenovo Legion, które zostały projektowane dla graczy, a dzięki temu są niezawodne i mają świetne osiągi. Jeżeli jeszcze Twoja pozycja na gliwickim rynku IT jest nieugruntowana i dopiero zaczynasz szukać zatrudnienia lub własnych ścieżek kariery, nie ma potrzeby wydawania dużych kwot na najlepszy sprzęt. Dopiero gdy już zaczniesz zarabiać w nowym zawodzie i zyskasz pewność, że jest on tym, czym chcesz się zajmować przez resztę życia, inwestycja w dobry komputer i solidny monitor będzie w pełni zrozumiała i uzasadniona. Szeroki wybór różnego rodzaju wyposażenia znajdziesz w ofercie sklepu internetowego sferis.pl.

materiał partnera