Katastrofa ekologiczna. Tymczasem ministerstwo ogłasza sukces nowej metody zwalczającej złotą algę

Ponad 71,6 tony śniętych ryb ze zbiornika Dzierżno Duże, a także 3,5 tony z Kanału Gliwickiego – to dotychczasowe ponure żniwo katastrofy ekologicznej w wodach naszego rejonu, co według doniesień służb ma być spowodowane zakwitem złotej algi. W piątek, 16 sierpnia, strona rządowa obwieściła sukces – opracowano preparat zdolny zwalczać te organizmy bez szkód w obrębie ekosystemu.

 
Na brzegu zbiornika każdego dnia wędkarze z PZW zwołują się do usuwania skutków katastrofy, której skala z dnia na dzień rośnie. Do 16 sierpnia z wody (Dzierżna i Kanału) wyjęto ponad 75 ton śniętych ryb. Do pomocy zapraszane są osoby, którym niestraszny jest widok ogromnej liczby martwych zwierząt, a także towarzyszący temu odór. Przy usuwaniu skutków pracują Wody Polskie, Straż Rybacka, strażacy-ochotnicy oraz Wojska Obrony Terytorialnej. Aktualnie główne czynności koncentrują się w czaszy zbiornika, wzdłuż linii brzegowej oraz w tzw. stawikach.

Polski Związek Wędkarski zainstalował aeratory, które mają poprawić warunki bytowania ryb poprzez poprawę jakości wody.

W niedzielę, na placu Krakowskim w Gliwicach podczas wyprzedaży garażowej Rada Dzielnicy Śródmieście organizować będzie zbiórkę wody mineralnej, napojów słodzonych z mikroelementami i soków dla osób ciężko pracujących przy oczyszczaniu Dzierżna z martwych ryb. Strażacy z OSP dowiozą zebrane dary na miejsce.

Ministerstwo ogłasza sukces

Do 16 sierpnia trwać miał eksperyment badawczy polegający na podawaniu nadtlenku wodoru do wód Kłodnicy. Substancja ta była już, podobno z powodzeniem, stosowana rok wcześniej w Kanale Gliwickim w rejonie śluzy Sławęcicie, a także używana wcześniej, w innych krajach, przy walce ze złotą algą. Na razie nie podano informacji o efektach przeprowadzanych teraz testów – być może jest na to zbyt wcześnie. Tego dnia jednak na rządowej stronie pojawiła się informacja o sukcesie polskich naukowców, którzy znaleźli sposób na złotą algę. – To przełom na skalę światową – czytamy w komunikacie.

Z doniesień ministerstwa infrastruktury wynika, że opracowano metodę eliminującą rozwój złotej algi. – Wynaleziony przez polskich naukowców preparat SinStop jest całkowicie naturalny i oparty na bazie krzemu. Badania wykazały jego wysoką skuteczność w hamowaniu zakwitów wody – informuje resort.

Jak dowiadujemy się z komunikatu, prowadzony od kilku tygodni eksperyment naukowy na wydzielonym fragmencie Kanału Gliwickiego, mający na celu wyeliminowanie powodującej śnięcie ryb złotej algi, zakończył się sukcesem.

Zastosowany do koagulacji preparat SinStop – środek całkowicie naturalny, spełnił swoją rolę i wpłynął na zahamowanie zakwitu wody (w tym inhibicję rozwoju P. parvum). Co najważniejsze – naukowcy nie zaobserwowali negatywnego wpływu preparatu na organizmy zwierzęce, a uzyskany efekt w praktyce uchronił populację ryb, inicjując jednocześnie naturalne procesy samooczyszczania wody – kontynuuje ministerstwo.

– W oparciu o uzyskane obserwacje wnioskować można, że testowana metoda jest bezpiecznym i skutecznym sposobem ograniczenia śnięcia ryb oraz ogółem zjawisk określanych jako eutrofizacja wody. Brak negatywnych efektów środowiskowych połączony z wysoką skutecznością działania metody sugeruje, iż jest to obecnie jedyna dostępna technologia łącząca w sobie szereg opisanych powyżej zalet i nie wywołująca żadnych rozpoznanych negatywnych efektów – powiedział prof. Robert Czerniawski, dyrektor IMGW-PIB i jeden z dwóch liderów tego projektu, który realizowany jest wspólnie z firmą Ecco Logic.

Resort infrastruktury zapowiada, że zastosowanie wynalezionego przez polskich naukowców preparatu SinStop może znacząco obniżyć ryzyko kolejnych katastrof ekologicznych. Jak będzie – czas pokaże. Obwieszczanie sukcesu w czasie rosnącej skali skutków zakwitu złotej algi wydaje się mimo wszystko sposobem na łagodzenie poruszenia, jakie w społeczeństwie może powodować powtórzenie wydarzeń sprzed dwóch lat, kiedy do masowego śnięcia ryb doszło przede wszystkim w Odrze.

(żms)
fot. Koło PZW nr 29 Dzierżno Duże (FB)

62 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze