Kiedy OC przestanie rosnąć?

Drożejące ubezpieczenie OC spędza sen z powiek wielu kierowcom. Jest obowiązkowe, w związku z tym żaden posiadacz samochodu nie uniknie jego regularnego opłacania.

Koszt ubezpieczenia OC zwiększył się znacząco na przestrzeni ostatnich dwóch lat.

Napływające z mediów informacje, dotyczące kolejnych podwyżek cen OC, wymagają rzetelnego sprawdzenia i podsumowania. Czy faktycznie kierowcy powinni zacząć obawiać się o stan swoich portfeli? Sprawdziliśmy, kiedy ubezpieczenie OC może przestać rosnąć.

Specyfikacja ubezpieczeń OC

Wysokość ubezpieczenia OC zależy od wielu czynników i nie jest jednakowa dla różnych typów samochodów. Przy ubezpieczeniu OC znaczenie mają m.in. pojemność silnika, marka i model samochodu, przebyte kilometry i rok produkcji. Nie bez znaczenia są też informacje na temat właściciela: od jakiego czasu jest kierowcą, w jakim jest wieku i czy ma stłuczki ?na koncie?.

Nie można więc stwierdzić, że wszyscy płacą za ubezpieczenie wiele, czy wręcz przeciwnie. Niemniej kwestia wzrostu cen nie ucieszy żadnego kierowcy. Przy notowanej w ostatnich miesiącach tendencji wzrostowej cen ubezpieczeń wszystkim posiadaczom aut szczególnie będzie zależało na ofercie z tanim ubezpieczeniem OC.

Dlaczego OC wzrasta?

Na drożejące polisy OC istotny wypływ ma liczba wypadków na drogach. Ofiarom tych wypadków przysługują odszkodowania z polis, które wypłaca ubezpieczyciel. Musi więc podnosić ceny składek, by móc wypłacać środki coraz większej liczbie osób poszkodowanych. Tych przybywa w ostatnich latach, na co wskazują statystyki Komendy Głównej Policji.

Odszkodowania pokrywają wysokie koszty leczenia i rehabilitacji. Często bez wysokiej wypłaty poszkodowany nie miałby szans na samodzielne pokrycie tych kosztów. Drożejące OC to także wynik zaniżania jego cen w ubiegłych latach na rynku polskim. Ubezpieczyciele konkurowali ze sobą cenowo, tworząc stosunkowo niedrogie oferty. Każda polisa OC musi jednak gwarantować te same usługi, co określa odpowiednia ustawa. Dotychczasowe niskie składki, przy wzrastających kosztach odszkodowań, musiały doprowadzić ostatecznie do podwyżek cen polis OC.

Nadzieja na niższe składki

Polska to kraj, w którym ubezpieczenie OC jest jednym z najniższych w Europie. Nie spodziewamy się, by ubezpieczyciele mogli pozwolić sobie na jego obniżkę. Podobnie instytucje finansowe ? przyglądając się konkurencyjnemu rynkowi ubezpieczeń, zalecają równowagę cen, zamiast ich zaniżania. Dla posiadaczy auta nadal najważniejsze będzie wykupienie najbardziej korzystnej oferty, którą można znaleźć w tym kalkulatorze ubezpieczeń OC AC.

Mimo wzrostu cen polis, nadal jesteśmy w stanie wyszukać dosyć korzystne oferty. Aby uniknąć wzrostu składki OC, polski kierowca powinien także bezpiecznie i uważnie jeździć, by uniknąć wypłaty odszkodowania ze swojego OC lub przyjęcia wypłaty z tytułu takiego ubezpieczenia u innego kierowcy. Niestety, Polska nie jest krajem przodującym w temacie bezpieczeństwa na drogach. Może więc czas pomyśleć o problemie od tej drugiej, ważniejszej strony.