Kiedy przyda Ci się karta EKUZ?

Wyjazdy zagraniczne to coś, co dla Polaków nie jest już żadnym luksusem. Wiele osób wyjeżdża na wakacje lub w celach zarobkowych. Jak jednak zabezpieczyć się przed niespodziewanymi sytuacjami, które mogą skutecznie popsuć cały wyjazd i narazić Cię na wysokie koszty?

W tym tekście opowiemy Ci o tym, czym jest karta EKUZ i kto powinien z niej skorzystać.

Czym jest karta EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który gwarantuje każdemu przebywającemu za granicą dostęp do podstawowej opieki medycznej w takim samym zakresie jak obywatele kraju, w którym aktualnie znajduje się osoba objęta ubezpieczeniem. Ważne jednak, by pamiętać, że wraz z kartą otrzymujesz nie tylko przywileje, ale również obowiązki. W niektórych krajach ubezpieczeni muszą pokrywać część honorarium lekarza z własnej kieszeni. Jeśli będziesz leczyć się np. we Francji, miej świadomość konieczności uiszczenia niewielkiej opłaty.


W jakich krajach obowiązuje karta EKUZ

Z programu mogą skorzystać obywatele krajów należących do Unii Europejskiej oraz do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. EKUZ działa więc w Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii oraz Szwajcarii.

Komu przyda się karta EKUZ?

Przede wszystkim turystom, którzy planują wakacje w krajach objętych programem. Inną grupą, która powinna zainteresować się wyrobieniem karty, są pracownicy. Wyjazdy “za chlebem” są w Polsce bardzo popularne i warto jeszcze przed spakowaniem walizki zaopatrzyć się w kartę EKUZ oraz zadbać o ochronę własnego zdrowia. Wypadki chodzą po ludziach i nigdy nie wiadomo, czy choroba nie da Ci się we znaki akurat za granicą. Więcej na ten temat ochrony dla pracowników znajdziesz na stronie: https://ekuz.com.pl/praca-za-granica-a-ekuz-wszystko-co-musisz-wiedziec/

Jakich świadczeń nie obejmuje karta EKUZ?

Posiadanie dokumentu nie jest równoznaczne z pełnym ubezpieczeniem zdrowotnym. W ramach programu EKUZ nie będziesz mógł skorzystać z:

– Planowanych zabiegów
– Pomocy medycznej w placówce niemającej umowy z lokalnym ubezpieczycielem
– Zabiegów, które nie są konieczne (np. plomba z lepszych materiałów)
– Transportu medycznego do kraju
– Ubezpieczenia OC
– Ratownictwa
– Transportu zwłok

Jak wyrobić kartę?

To bardzo proste. Wystarczy tylko złożyć wniosek w odpowiednim oddziale NFZ. Możesz to zrobić osobiście (karta do odbioru tego samego dnia), mailowo, tradycyjną pocztą lub poprzez Skrzynkę Podawczą na platformie ePUAP. Co ważne, wyrobienie karty jest w 100% bezpłatne dla obywateli krajów objętych programem. Jeśli interesuje Cię karta EKUZ w Poznaniu – czytaj na https://ekuz.com.pl/ekuz-w-poznaniu/ tutaj dowiesz się więcej na ten temat.

Podsumowanie

Karta EKUZ to nie tylko ochrona Twojego zdrowia na wakacjach lub podczas dłuższych wyjazdów, ale również spokój. Mając w kieszeni kartę, możesz być pewny tego, że w sytuacji kryzysowej dostaniesz należytą pomoc i nie zostaniesz obciążony horrendalnie wysokimi kosztami usług medycznych.

(materiał partnera)