Kilku seniorom udało się uniknąć straty finansowej. Wiedzieli jak się zachować podczas rozmowy

To musiał być wyjątkowo pechowy dzień dla oszustów wykorzystujących metodę „na policjanta”. Aż 6 osobom udało się uniknąć wyłudzenia.

W poniedziałek do gliwickiej policji wpłynęło sześć zgłoszeń o próbach dokonania oszustw metodą „na policjanta”. Do starszych osób, na telefony stacjonarne, dzwonił mężczyzna, podający się za funkcjonariusza policji.

[perfectpullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Informował seniorów o prowadzonych przez siebie czynnościach w sprawach kryminalnych. W efekcie, w trakcie rozmowy, zmierzał do wyłudzenia od emerytów pieniędzy. Nestorzy reagowali fantastycznie – po prostu rozłączali się.[/perfectpullquote]

Właśnie o takie zachowanie prosi policja podczas spotkań profilaktycznych, bo to najlepsza obrona przed tego typu oszustwami. Przerwanie połączenia z fałszywym policjantem/wnuczkiem/osobą najbliższą/przedstawicielem instytucji zwiększa szanse na uniknięcie straty finansowej. Funkcjonariusze proszą, aby po każdym takim wydarzeniu zgłosić to telefonicznie, dzwoniąc pod numery 997 lub 112.

Przypadki z tego tygodnia są świadectwem stałej aktywności naciągaczy, więc wciąż apelujemy o rozwagę i rozsądek nie tylko podczas rozmów telefonicznych. W sytuacjach, gdy nieznana osobą przychodzi do mieszkania pod pretekstem: zmiany umowy na różne usługi, sprawdzenia instalacji czy też oferuje atrakcyjny towar po korzystnej cenie, niezbędna jest czujność.

[irp posts=”101819″ name=”82-latka z Gliwic nie dała się nabrać i wykiwała” oszusta. Gratulacje wysłał nawet minister Błaszczak”]

Przestępstwa dokonywane metodą na podszywanie się pod inną osobę są w szczególnym zainteresowaniu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Stąd niedawne spotkanie komendanta gliwickiej policji, nadkomisarza Marka Bajcera, który przekazał naszej mieszkance podziękowania od ministra Mariusza Błaszczaka za pomoc w ujęciu przestępców.
(żms)/KMP Gliwice