Czas na pierwszy w tym roku wykład z cyklu „Poza ramy. Artyści bez cenzury”. Kim był i jak został zapamiętany Francisco Goya? Muzeum w Gliwicach zaprasza na to wydarzenie w piątek, 19 stycznia. Wstęp wolny, liczba miejsc jest ograniczona.
Dla niektórych uosobienie „hiszpańskiego machismo” z perwersyjnym poczuciem humoru, dla innych – bezlitosny komentator najmroczniejszych rozdziałów w historii Hiszpanii XVIII i XIX wieku. Niestrudzony demaskator ludzkich słabości, okropieństw wojny oraz innych tragedii ludzkości. Malował dla królów, zamożnych mecenasów, a swoimi grafikami trafiał nawet na ulicę. Pod koniec życia miał jednak tylko jednego odbiorcę swoich dzieł – siebie samego.
Bohaterem styczniowego spotkania z historyczką sztuki Martą Witoń-Jankowską będzie Francisco Goya y Lucientes – jeden z najbardziej wszechstronnych malarzy wszech czasów.
Wykład rozpocznie się o godzinie 17:00 i odbędzie się w ramach cyklu „Poza ramy. Artyści bez cenzury”, podczas którego uczestnicy skupiają się nie tylko na tym, co mieści rama obrazu, ale wychodzą także poza nią i z bliska przyglądają się tym, którzy tworzą – artystom. Spotkania mają formę konwersatoriów i odbywają się raz w miesiącu w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a).
Więcej informacji na muzeum.gliwice.pl i w aplikacji [GAMA].
(żms)/UM Gliwice(Muzeum/bb)