Klefedron produkowano w Gliwicach na masową skalę. TVP: w hali wynajętej obok zakładów mechanicznych

W laboratorium urządzonym w wynajętej hali obok Bumaru Łabędy produkowany był klefedron – podaje serwis TVP Info. Niedawno do obiektu wkroczyła CBŚP – zatrzymano chemika, który zajmował się produkcją narkotyku, a także przejęto około pół tony tej substancji.

Co warto podkreślić, poza lokalizacją w sąsiedztwie, hala nie ma żadnego związku z Bumarem i nie jest własnością tej spółki..

Na trop nielegalnego laboratorium wpadli policjanci z woj. mazowieckiego działający we współpracy z pionem Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej, którzy prowadzą śledztwo w sprawie dotyczącej produkcji narkotyków na dużą skalę. Efektem działania śledczych było zlikwidowanie laboratorium klefedronu oraz przejęcie łącznie ok. pół tony tego narkotyku w formie kryształu, a także cieczy.


W ostatnim czasie funkcjonariusze dotarli do informacji o możliwym miejscu wytwarzania narkotyków syntetycznych, które miało być zlokalizowane w Gliwicach. Policjanci dokładnie zaplanowali działania i wkroczyli na teren ustalonej nieruchomości, gdzie jak się okazało miał miejsce proces produkcji klefedronu

– informuje CBŚP.

W trakcie działań zatrzymano mężczyznę, który – wszystko na to wskazuje – był „chemikiem”, bezpośrednio nadzorującym produkcję. Zabezpieczono łącznie również około 500 kilogramów klefedronu, a także 3 tysiące litrów odpadów poprodukcyjnych. Część z przejętych narkotyków znajdowała się w fazie krystalizacji. Szacunkowa wartość zabezpieczonych substancji to około 25 milionów złotych – dodaje Centralne Biuro Śledcze Policji.

Zatrzymanego mężczyznę doprowadzono do mazowieckiej Prokuratury Krajowej, gdzie usłyszał zarzut wytwarzania znacznej ilości narkotyków, za co grozi do 20 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu ten podejrzany, został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

Co to za substancja?

Klefedron to narkotyk z grupy syntetycznych kantynonów. W ub. roku Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie przed zażywaniem m.in. tej substancji, ze względu na rosnącą liczbę zgonów. – Syntetyczne katynony to substancje o silnych właściwościach psychostymulujących i uzależniających. Efekty psychotropowe tych substancji są krótkotrwałe i istnieje wysokie ryzyko przedawkowania i śmierci – czytamy na stronie GIS.

Wśród toksycznych skutków wymieniono objawy neurologiczne (np. halucynacje, napady padaczkowe, pobudzenie, niepokój, psychozy, zmniejszona świadomość), sercowo-naczyniowe (np. tachykardia, nadciśnienie, ból w klatce piersiowej, zatrzymanie akcji serca) i oddechowe (przyspieszenie i spłycenie oddechu, niewydolność oddechowa).

(żms)/CBŚP, GIS
fot. CBŚP

12 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze