Klimatyzator przenośny sposobem na upalne dni?

Ocieplanie się klimatu, które obserwujemy w ostatnich latach to zjawisko, które niełatwo odwrócić. Widać to doskonale na przykładzie coraz cieplejszych zim oraz liczby dni, gdy temperatura przekracza 30 st. C.

O ile jeszcze w latach 70-tych mieliśmy w Polsce ok. 4 dni takie w roku, o tyle w ostatniej dekadzie liczba ta wzrosła do 13, a sytuacja ciągle się zmienia. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej bezpiecznych i wygodnych w użyciu systemów klimatyzacji – w tym klimatyzatorów przenośnych.

Czy warto zainwestować w klimatyzację?


Wielofunkcyjność

Klimatyzacja domowa to rozwiązanie pozwalające kompleksowo kontrolować temperaturę powietrza. Coraz więcej modeli oferowanych na rynku posiada funkcję chłodzenia, jak również ogrzewania powietrza. Takim urządzeniem jest chociażby klimatyzator domowy Fersk Vind. Sprawdzi się one nie tylko latem, ale również gdy zajdzie potrzeba ocieplenia wnętrza (funkcja szczególnie przydatna w miesiącach przejściowych). Co więcej, wiele klimatyzatorów wyposażonych jest też w moduł wentylacji i osuszania pomieszczeń.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Zarówno klimatyzacja stacjonarna, jak i przenośna wiąże się oczywiście z pewnymi wydatkami. Tradycyjna klimatyzacja naścienna to koszt min. 2-3 tys. złotych plus koszty montażu (z reguły min. 500 zł). Wygodniejsza w użyciu i tańsza klimatyzacja przenośna to koszt ok. 1,5-2 tys. Dodatkowo, oszczędzamy również na montażu, który jesteśmy w stanie wykonać sami, podłączając urządzenia do prądu, zakładając rurę wyrzutową i wyprowadzając ją przez okno. Koszt, jak i czas poświęcony na instalację klimatyzacji przenośnej jest więc nieporównywalnie mniejszy.

Samodzielny montaż, brak problemów administracyjnych

Ważnym atutem klimatyzacji przenośnej jest również łatwy i samodzielny montaż. Niepotrzebne są tu zgody administracyjno-sąsiedzkie, aby móc cieszyć się chłodnym powietrzem we własnych czterech ścianach. Instalacja urządzenia ogranicza się do wyprowadzenia rury przez okno (niektórzy producenci gwarantują specjalne uszczelki, chroniące przed napływem mas powietrza z zewnątrz). Dzięki temu elewacja zewnętrzna budynku pozostaje nienaruszona, a wszelki hałas pozostaje wewnątrz.

Hałas i ewentualne inne skutki uboczne

Klimatyzatory przenośne są niestety głośniejsze od tradycyjnych jednostek naściennych. Ich szum nie jest jednak odczuwalny, 50 dB porównać można do codziennych rozmów. Podobnie jak obecność rury wyrzutowej – koniecznej do tego, aby urządzenie oddawało ciepłe powietrze poza budynek. Jej rolę można porównać do roli kratki w lodówce.

Jak działa klimatyzator przenośny?

Zasady działania klimatyzatora przenośnego na przykładzie Fersk Vind

Warto zaznaczyć na wstępie, że zasady działania klimatyzacji przenośnej są podobne do jej tradycyjne, stacjonarnej wersji. Analogicznie, dwoma najważniejszymi elementami są parownik i skraplacz. Proces chłodzenia polega na odbieraniu ciepła przez parownik. Dzięki krążącemu w obwodzie zamkniętym czynnikowi chłodzącemu, powietrze jest ochładzane, a następnie zimne wydmuchiwane do pomieszczenia. Zebrane w skraplaczu ciepłe powietrze oddawane jest poza budynek dzięki wspomnianej rurze wyrzutowej.

Klimatyzator domowy do salonu, gabinetu, jak i sypialni – Fersk Vind

Wygodnie sterowany za pomocą panelu LCD, jak i pilota, klimatyzator przenośny Fersk Vind skutecznie upora się ze skwarem w Twoim otoczeniu. Dzięki mocy chłodniczej sięgającej 3,52 kW, urządzenie sprawdzi się w pomieszczeniach do 40 m2. Dlatego też znajdzie on zastosowanie nie tylko w sypialniach czy gabinetach, ale również dużych otwartych salonach. Co ważne, urządzenie posiada również porównywalną moc grzewczą (3,3 kW). Przepływ powietrza na poziomie 400 m3/h pozwoli szybko zmniejszyć temperaturę w otoczeniu. Więcej informacji na temat modelu Fersk Vind, jak i istoty klimatyzacji przenośnej znaleźć można w artykule Klimatyzator przenośny Fersk – odpowiedź na letnie upały.

Zdrowe i bezpieczne korzystanie

We współczesnych systemach klimatyzacyjnych wykorzystuje się kilka rodzajów czynników chłodzących (tzw. roboczych). Za najzdrowszy z nich uznawany jest czysty propan (R290). Warto więc wybierać urządzenia, w których zastosowano takie substancje. W bezpiecznym użytkowaniu klimatyzacji ważne jest również rozważne korzystanie z termostatu. Pamiętajmy, aby różnica pomiędzy temperaturą wewnątrz, a na zewnątrz nie przekraczała 7 stopni Celsjusza. Jest to ważne w celu uniknięcia szoku termicznego. Unikajmy również dłuższego przebywania w bezpośrednim sąsiedztwie klimatyzatora.