AKTUALIZACJA. Poziom wody w Kłodnicy już poniżej stanu alarmowego z tendencją spadkową

Intensywne opady deszczu, a wcześniej deszczu ze śniegiem doprowadziły do gwałtownego wzrostu poziomu wody w rzece Kłodnicy. W piątek rano wyniósł on 221 cm.

AKTUALIZACJA: godz. 7.20, 29 kwietnia
Obecnie poziom Kłodnicy obniżył się (212 cm), ale ciągle znacznie przekracza stan ostrzegawczy (160 cm).


AKTUALIZACJA: godz. 18.00, 28 kwietnia

Podtopione zostały fragmenty Parku Chrobrego (obok Hali Gliwice)

godz. 11.00, 28 kwietnia.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie hydrologiczne 3-go stopnia dla zlewni rzeki Odry, która zasilana jest m.in. przez Kłodnicę.

– W związku ze spływem wód opadowych oraz z prognozowanymi opadami deszczu, w zlewniach dopływów górnej Odry, przewiduje się dalsze wzrosty stanów wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, lokalnie także alarmowych. Na górnej Odrze stany wody wzrosną powyżej stanów ostrzegawczych – informuje Kamila Głowinkowska z IMGW.

Na terenie Gliwic występują rejony zagrożone podtopieniem w wyniku wystąpienia rzek i potoków z koryt oraz nagromadzenia wód opadowych lub cofki wody w kanalizacji deszczowej. Jest to teren zamknięty ulicami: Kujawską, Marii Skłodowskiej Curie, Kaszubską, Zimnej Wody, Konarskiego ciągnący się do lodowiska Tafla i aktualnie Hali Gliwice. Obejmuje swym zasięgiem całość ulicy Kaszubskiej, Banacha, dużą część ul. Akademickiej. Zagrożone mogą być obiekty Politechniki Śląskiej.
 
Nieco wyżej biegu rzeki, w okolicy ulic Kujawskiej, Królewskiej Tamy i Panewnickiej teren zalewowy obejmuje oba brzegi Kłodnicy. Spokoju z okresowymi wylewami nie mają także mieszkańcy ulicy Słowackiego – tam przebiega Ostropka.

W Gliwicach wylewa także Bytomka – najbardziej narażone obszary to teren po obu stronach ulicy Chorzowskiej ciągnący się wzdłuż rzeki od DK88 na południe – zagrożony jest PRUiM oraz ogródki działkowe.

Aktualny poziom wody w Kłodnicy można sprawdzić pod linkiem.