Kłopoty z żołądkiem? Sprawdź, jakie badania warto zrobić

Wszelkiego rodzaju objawy bólowe i dolegliwości w obrębie organu, jakim jest żołądek, mogą wymagać konsultacji lekarskiej oraz poddania się szeregowi badań, dzięki którym łatwiej jest postawić diagnozę i dobrać odpowiednie leczenie. W zależności od objawów i ewentualnych podejrzeń lekarskich na podstawie konkretnych objawów i symptomów wskazanych przez pacjenta, zlecone mogą zostać różne badania, dzięki którym możliwe będzie wykrycie konkretnego stanu chorobowego i nieprawidłowości w tym narządzie.

 
Jakich badań można zatem się spodziewać?

USG jamy brzusznej — podstawowe badanie w przypadku problemów z żołądkiem

Jednym z najbardziej podstawowych i elementarnych badań jest USG jamy brzusznej, czyli ultrasonograf, który umożliwia sprawdzenie kondycji i ewentualnych zmian chorobowych nie tylko samego żołądka, ale także pęcherzyka żółciowego, wątroby, śledziony, nerek, pęcherza moczowego, trzustki, czy aorty. Istnieje również możliwość wykrycia z pomocą tego badania, czy w jamie brzusznej nie gromadzą się płyny bądź poszczególne narządy wewnętrzne nie są powiększone.

Zazwyczaj na to badanie kierowani są pacjenci, którzy skarżą się na dolegliwości bólowe żołądka, ich brzuch w trakcie wykonywanego badania lekarskiego jest twardy, a osoby poddające się badaniu odczuwają dyskomfort, ból i inne dokuczliwe objawy uniemożliwiające im codzienne funkcjonowanie.

Gastroskopia — pomoc w precyzyjnym określeniu przyczyn dolegliwości ze strony żołądka

Jeżeli istnieją ku temu podstawy, a USG jasno wykazuje na niepokojące objawy w obszarze żołądka, lekarz może również zlecić wykonanie gastroskopii. Gdy wiadomo już, iż pozostałe narządy wewnętrzne są zdrowe, a problem tyczy się wyłącznie żołądka, w trakcie gastroskopii pacjentowi wprowadzana jest przez jamę ustną miękka rurka zakończona kamerą, która ma za zadanie transfer obrazu, a tym samym umożliwienie bardziej precyzyjnego zdiagnozowania przyczyn dolegliwości ze strony omawianego organu.

Testy oddechowe w diagnozowaniu chorób żołądka

Celem testów oddechowych jest upewnienie się, iż w wydychanym przez pacjenta powietrzu nie znajduje się mocznik. Polega ono na spożywaniu przez chorego pożywienia z mocznikiem. Jeżeli pacjent cierpi z powodu znajdującej się w jego żołądku bakterii o nazwie Helicobacter pylori, wtedy wspomniany już mocznik będzie wchodził w reakcję chemiczną z ów bakterią, a w wydychanym powietrzu oprócz wody będzie znajdował się również dwutlenek węgla. Wynik pozytywny będzie świadczył o kłopotach z żołądkiem powodowanych przez wspomnianą bakterię i konieczność wprowadzenia odpowiedniego leczenia.

Badania na dolegliwości ze strony żołądka, które może zlecić lekarz

Inne badania, które mogą zostać zlecone pacjentowi, skarżącemu się na dolegliwości ze strony żołądka, to oczywiście ogólne badanie moczu, morfologia krwi, OB, badanie na obecność krwi utajonej w kale, CRP, ale również RTG jamy brzusznej, czy tomografia komputerowa. Indywidualny dobrany pakiet badań zależy przede wszystkim od dolegliwości zgłaszanych przez pacjenta lekarzowi.

materiał partnera