Kobieca przyjaźń i czarna magia na obrzeżach wschodniej Polski. Pokaz filmu „Dzień i Noc” z udziałem twórców

scr. yt

Dwie historie opowiadające o kobiecej przyjaźni oraz czarnej magii na obrzeżach Polski wschodniej. W gliwickim kinie Amok odbędzie się pokaz specjalny filmu „Dzień i Noc” z udziałem jego twórców. Wydarzenie odbędzie się już w piątek, 6 października. Rozpoczęcie o godzinie 19:00.

 
„Dzień i Noc” to polsko-brytyjski dramat w reżyserii Katarzyny Machałek i Łukasza Machowskiego. Na fabułę składają się dwie historie opowiadające o kobiecej przyjaźni i towarzyszącej jej magii. Film zabiera widzów w podróż na Roztocze – do dzikiej, leśnej krainy na wschodzie Polski, gdzie magiczne obrzędy i wierzenia ludowe są od pokoleń silnie obecne w życiu jej mieszkańców.

Tu wciąż można spotkać staruszki żyjące w niebieskich chatkach, szamanki odprawiają rytuał wylewania wosku, a bagna skrywają dusze przodków.

Kobiety z Roztocza, pomimo wielu przeciwności losu, zawsze trzymały się razem. Łączyła je pasja do śpiewu ludowego oraz czułość we wzajemnych relacjach. Forma narracji hybrydowej, łącząca fabułę z czysto dokumentalną obserwacją, pozwoliła twórcom w oryginalny sposób opowiedzieć o młodości i starości kobiet z Roztocza, tworząc filmową mozaikę. W roli głównej wystąpiła Sandra Korzeniak, wcielając się w wiedźmę Nawoję, a muzykę do filmu skomponował wybitny kompozytor z Wenezueli, Nascuy Linares.

Pochodzę z Roztocza, dzikiej, leśnej krainy na wschodzie Polski, gdzie magiczne obrzędy i wierzenia ludowe, są od pokoleń silnie obecne w życiu
jej mieszkańców. Tu wciąż można spotkać staruszki żyjące w niebieskich chatkach, szamanki odprawiają rytuał wylewania wosku, a bagna skrywają dusze przodków. Z kolei kobiety z Roztocza, pomimo wielu przeciwności losu, zawsze trzymały się razem. Łączyła ich pasja do śpiewu ludowego oraz czułość we wzajemnych relacjach. Gdy byłam małą dziewczynką wsłuchiwałam się w ich opowieści o magii i klątwach, które wzbudzały we mnie lęk i fascynację. Po dekadzie życia w Londynie, powróciłam w moje rodzinne strony, na nowo odkrywając ich egzotykę. Zadałam sobie pytanie, w jaki sposób mogłabym wyrazić towarzyszące mi od zawsze poczucie przynależności do społeczności tych kobiet oraz zbadać korzenie strachu przed czarną magią, który towarzyszył mi odkąd byłam dzieckiem. Poczułam, że muszę zrobić o tym film.

  • Katarzyna Machałek, polska reżyserka, producentka, ilustratorka. Ukończyła malarstwo oraz grafikę na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. W 2019 roku miała indywidualną wystawę swoich prac w Okuno Building w Ginza, Tokio.
  • Łukasz Machowski, polski reżyser, scenarzysta, operator. Ukończył filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jako autor zdjęć filmowych realizował filmy na terenie Wielkiej Brytanii, USA, Chin i Finlandii. Za Szkice z podziemia (2015), monochromatyczny list miłosny do Nowego Jorku, otrzymał liczne nagrody filmowe, a sam film miał swoją amerykańską premierę w Brooklyn Museum.

Bilety na wydarzenie można kupić na stronie kina Amok.
(żms)/Amok Gliwice