„Kobiety z Mâcon” w Stacji Artystycznej Rynek. Wystawa prac Oli Szerstobitow, wstęp wolny

W Stacji Artystycznej Rynek otwarta zostanie wystawa „Kobiety z Macon” Oli Szerstobitow. Wernisaż odbędzie się w niedzielę, 26 listopada, ale prezentowane tam prace można oglądać do 20 grudnia. Wstęp jest wolny.

 
Obrazy były malowane w przeciągu ostatnich trzech lat. To były bardzo intensywne lata, pełne różnorodnych przeżyć. Każde z nich owocowało nowym obrazem. Kiedy stanęłam przed nimi wszystkimi, szykując wystawę w Gliwicach, nasunęła mi się nazwa Kobiety z Mâcon. W roku 585 w tym mieście miał miejsce sobór biskupów, a jednym z rozwiązywanych kwestii na tymże soborze było pytanie – „Czy kobieta ma duszę? I czy wobec tego w ogóle jest człowiekiem?”. Sama bowiem przez długi czas żyłam w strukturze, gdzie panowało przekonanie, że kobieta nie jest „homo”. Mam szczęście, że mogę się tym z Wami podzielić – mówi autorka prac prezentowanych na wystawie, Ola Szerstobitow.

Tytuł nawiązuje też do słynnego filmu Petera Greenawaya „Dzieciątko z Mâcon”, w którym odgrywający historię aktorzy wychodzą ze swoich ról, zacierając w ten sposób granice pomiędzy sztuką a życiem. Prezentowane obrazy bezpośrednio wynikają z doświadczenia. Przeżycia zamieniły się w sztukę

– dodaje.


Ola Szerstobitow urodziła się w 1979 roku w Kijowie, w rodzinie artystycznej. Część dzieciństwa spędziła w Moskwie. Od ponad dwudziestu lat mieszka i pracuje w Polsce. Jest absolwentką Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego Malarskiej Pracowni Interdyscyplinarnej pod kierownictwem prof. M. Olszynskiego, A. Nikla, M. Pokrywki.

Tworzy w różnych technikach malarskich, od akwareli poprzez połączenia tuszu i grafitu, po akryl i olej. Artystka aktywnie uprawia swoje malarstwo zarówno w kraju jak i za granicą, łącząc praktykę malarską z działalnością pedagogiczną. Jej twórczość charakteryzuje się żywiołowością, brakiem ograniczeń stylistycznych, impulsywnością, emocjonalnością. Opiera się przede wszystkim na łączeniach kolorystycznych. Są to poszukiwania idealnych kombinacji, a także środków plastycznych, dzięki którym można zakodować wewnętrzną tajemnicę obrazu. Dzieła Szerstobitow są również związane bezpośrednio z muzyką, która często nadaje kształt jej bohaterom.

Artystkę pasjonuje człowiek, uosobiony przede wszystkim przez kobietę, osadzoną w różnych, mniej lub bardziej realnych światach i emocjach. Portretując ludzi, skupia się na relacji z modelem.

Autorka licznych wystaw indywidualnych oraz uczestniczka wystaw zbiorowych. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych, zarówno w Polsce jak i za granicą. Wśród portretowanych przez Szerstobitow osób jest wiele wybitnych osobowości ze świata kultury, mediów i biznesu.

Wernisaż wystawy odbędzie się w niedzielę, 26 listopada, o godzinie 16:30, wstęp wolny. Stacja Artystyczna Rynek, Gliwice, Rynek 4-5. Ekspozycję można oglądać od 26 listopada do 20 grudnia br. w godzinach pracy SAR.

Wystawa w ramach Alternatiwe Nights In Gliwice, organizowany przez Stowarzyszenie GTW przy wsparciu Centrum Kultury Victoria.

(żms/SAR)
fot. materiały organizatora