Kolejna odsłona cyklu Książki Pamięci. Spotkanie z autorką „Pani Stefy”

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich organizuje spotkanie z pisarką i reporterką Magdaleną Kicińska.

Autorka opowie o swojej książce „Pani Stefa”. Spotkanie zaplanowano na wtorek, 20 grudnia. Początek o godzinie 18.00.

„Pani Stefa”
2 czerwca 1886 roku do księgi metrykalnej wpisane zostaje ?niemowlęcie płci żeńskiej? urodzone w Warszawie 26 maja. ?Opóźnienie sporządzenia aktu nastąpiło wskutek niedbalstwa rodziców?. Już ustalenie jej pochodzenia okazało się ogromnym wyzwaniem. W historii jej rodziny więcej jest znaków zapytania niż faktów. Nie wiadomo nawet, od kiedy rodzina zaczęła używać nazwiska Wilczyńscy. Jej warszawskie adresy: Świętojerska 16, Franciszkańska 2, Krochmalna 92 ? niby istnieją, ale ulice biegną inaczej, a domy już dawno zniknęły. Wychowankowie zapamiętali, że była bezszelestna, pojawiała się nieoczekiwanie i tak samo znikała. I być może z tego samego powodu o niej zapomniano ? zniknęła w cieniu Janusza Korczaka. Emmanuel Ringelblum zapisał: ?Współpracowali ze sobą przez całe życie. Nawet śmierć ich nie rozłączyła. Poszli razem na śmierć. Wszystko, co związane jest z osobą Korczaka ? internat, propagowanie miłości do dzieci ? wszystko jest wspólnym dorobkiem obojga?. W książce Magdaleny Kicińskiej Stefania Wilczyńska wraca na swoje miejsce.
Źródło: Wydawnictwo Czarne


Magdalena Kicińska ? urodzona w 1987 roku, reporterka, współpracowniczka Gazety Wyborczej, publikuje m.in. w Polityce, Tygodniku Powszechnym. Nominowana do Nagrody im. Teresy Torańskiej. Autorka książki Pani Stefa (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2015), za którą otrzymała Nagrodę Literacką m.st. Warszawy 2016 oraz Poznańską Nagrodę Literacką ? Stypendium im. Stanisława Barańczaka 2016 dla młodego twórcy. Jej teksty ukazały się także w zbiorach reportaży, m.in. Walka jest kobietą (Dom Wydawniczy PWN ? Grupa Wydawnicza PWN, Warszawa 2014), Mur. 12 kawałków o Berlinie (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2015), Obrażenia. Pobici z Polską (Wydawnictwo Wielka Litera, Warszawa 2016).

Autorem cyklu i prowadzącym jest Michał Nogaś ? dziennikarz radiowy i prasowy, autor audycji poświęconych literaturze, a także rozmów z pisarzami z Polski i zagranicy.

20 grudnia 2016 (wtorek), godz. 18.00, wstęp wolny.