Kolejne podcienie na Rynku zostanie zabudowane. Od zewnątrz szkło, od wewnątrz murowana ścianka

Na gliwickim Rynku trwa właśnie zabudowa kolejnych podcieni w pierzei łączącej ul. Matejki z Plebańską. Przy Rynku 17 przeszklona zostanie arkada, a od strony sąsiedniego budynku wykonana będzie pełna, zabudowana ściana.

 
To stosunkowo niewielkie zmiany, ale wpisują się w sukcesywne odbieranie pieszym dostępności arkad na gliwickim Rynku. W tej samej pierzei przeszklono już część podcieni w 2018 roku. Wcześniej dla celów gastronomicznych podobny zabieg zastosowano dla arkad Ratusza.

Na remont zgodę wyraziły wspólnoty mieszkaniowe, a pozwolenie na podjęcie robót budowlanych wydał śląski wojewódzki konserwator zabytków, który opiekuje się gliwicką starówką. Zabudowa arkad to efekt porozumienia ŚWKZ z miastem Gliwice sprzed kilkunastu lat. Ustalono wówczas, że część arkad na gliwickim Rynku może zostać zabudowana poprzez przeszklenie.

– Zabudowa powinna być tak zaprojektowana, aby nadal były czytelne podcienia i nie została naruszona kompozycja i charakter elewacji – pisał do ŚWKZ w 2004 roku Janusz Moszyński, ówczesny wiceprezydent Gliwic.

Wskazano jednocześnie, że żadna ingerencja nie jest możliwa w ciągu arkad między ul. Matejki i Bytomską.

Pomimo istniejącego porozumienia, zabudowa arkad z 2018 roku wzbudziła sporo kontrowersji. Od zewnątrz rzeczywiście pojawiło się szkło, ale boczne podcienia zostały zamurowane pełną ścianą. W sprawie interweniowali radni Michał Jaśniok i Katarzyna Kuczyńska-Budka. To jednak nie zakłóciło inwestycji. Tegoroczne prace będą miały podobny charakter. Na razie głos sprzeciwu pojawił się ze strony części mieszkańców, którzy wskazują, że nowe rozwiązanie utrudnia im drogę ewakuacji w razie niebezpieczeństwa.

Miasto przypomina jednak, że oprócz uzyskanej przez inwestora zgody wspólnot mieszkaniowych, projekt był też konsultowany ze specjalistami.

– Projekt budowlany został uzgodniony z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, z uwagą że zabudowa nie powoduje zmiany dotychczasowych warunków ewakuacji (komunikacja w budynku Rynek 17 jest zapewniona przez klatkę schodową z istniejącym wejściem od strony podwórza) – komentuje Tatiana Marcinów, Naczelnik Wydziału Architektury Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

KIEDY POWSTAŁY ARKADY NA RYNKU?

Arkady na gliwickim Rynku, obecnie tak dobrze wkomponowane w starówkę, nie są wcale tak stare, jak może się wydawać. Żaden z charakterystycznych łuków nie pamięta średniowiecznej starówki grodu nad Kłodnicą, ani nawet niemieckich Gleiwitz. Podcienie powstały dopiero po wojnie, kiedy w latach 50. XX wieku rozpoczęto powojenną odbudowę starego miasta.

Autorem koncepcji architektonicznej, na której oparto rewitalizację był zmarły w 2010 roku prof. Franciszek Maurer. Była to wówczas odbudowa spektakularna, przeprowadzana szybciej niż odbudowa warszawskiego starego miasta. Dzięki niej udało się “odzyskać” dla Gliwic, większość najważniejszych elementów starówki, a częściowo ją wzbogacić, m.in. właśnie przez budowę podcieni na Rynku.
(msz)