Kolejne spacery historyczne. Tym razem śladami Wilhelma von Blandowskiego

W naszym regionie odbędą się spacery historyczne śladami przyrodnika oraz pioniera badań Australii – Wilhelma von Blandowskiego. Uczestnicy będą mieli okazję odwiedzić historyczne lokalizacje związane z życiem i działalnością tego uczonego. Pierwsze spotkanie zaplanowano w Chudowie, kolejne odbędzie się w Gliwicach.

 
To doskonała okazja, aby zgłębić nie tylko jego dokonania, ale także niezwykłe miejsca na mapie Śląska.

200. rocznica urodzin Wilhelma von Blandowskiego. Czym zajmował się ten wybitny gliwiczanin?

Cykl czterech spacerów historycznych w różnych lokalizacjach na obszarze Górnego Śląska zapewni uczestnikom możliwość podążenia śladami Wilhelma von Blandowskiego (1822-1878), śląskiego przyrodnika i pioniera badań Australii. Wydarzenia będą stanowiły okazję do odwiedzenia miejsc i obiektów historycznych związanych ze śląskim uczonym, które są również świadectwem wydarzeń kształtujących społeczne, gospodarcze i polityczne dzieje Królestwa Prus, szczególnie Prowincji Śląsk. Procesy przemian wynikających z rewolucji agrarnej i przemysłowej wywarły również niepodważalny wpływ na przebieg oraz charakter aktywności naukowej i artystycznej Wilhelma von Blandowskiego.


Urodzony w Gliwicach przyrodnik, Wilhelm von Blandowski udowodnił, że zdobyte w Tarnowskich Górach i Berlinie wykształcenie pozwala chłonnemu wiedzy adeptowi nauk dokonać przełomowych odkryć nawet na drugim końcu świata.

Australijski historyk T. Darragh określił życie Wilhelma von Blandowskiego jako „pełne frustracji”. Nie zmienia to jednak prawdy, że Wilhelm von Blandowski wybijał się na tle jemu współczesnych. Nieobojętny na krzywdzące podejście kolonizatorów do rdzennej ludności Australii, jako pierwszy naukowiec z zainteresowaniem i szacunkiem opisywał, a także uwieczniał na ilustracjach kulturalny dorobek Aborygenów. Odkrycia nowych gatunków organizmów, złóż i minerałów Australii przez Wilhelma von Blandowskiego nawet w obecnej chwili pełnią ważną rolę w poznaniu bogactwa przyrodniczego antypodów. W 1858 r. popadł w konflikt z australijskimi elitami. Powróciwszy do Europy, w Londynie podjął próbę współpracy z Karolem Darwinem, gdy ten właśnie ogłaszał swoją teorię ewolucji. Niezapowiadające się dobrze perspektywy finansowe sprawiły, że powrócił na rodzinny Śląsk. Tam spędził resztę życia. W Gliwicach zajął się wydawaniem dzieł na temat Australii i prowadził zakład fotograficzny.

Na bocznej ścianie budynku przy ulicy Bankowej znajduje się tablica upamiętniająca podróżnika

Daty i miejsca spotkań:

  • 21 września 2024 r. (11:00 – 14:00) –> start: Zabytkowy spichlerz w Chudowie, ul. Dwór 4A;
  • 28 września 2024 r. (11:00 – 14:00) –> start: Willa „Caro”, Muzeum Miejskie w Gliwicach, ul. Dolnych Wałów 8a;
  • 5 października 2024 r. (11:00 – 13:00) –> start: Galeria Inny Śląsk, ul. Karola Miarki 2, Tarnowskie Góry;
  • 12 października 2024 r. (11:00 – 13:00) –> start: przystanek autobusowy przy ul. Lipowej w miejscowości Zumpy.

Zapisy prowadzone są pod adresem e-mail: j.w.blandowski@gmail.com.

Organizatorem oraz inicjatorem spacerów jest Szymon Kuś, który we współpracy z Instytutem im. Wojciecha Korfantego przygotowuje publikację naukową poświęconą von Blandowskiemu.

(mat. Instytutu Korfantego)

10 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze