Rozpoczął się strajk w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, w tym w kopalni KWK „Knurów-Szczygłowice”.
Decyzja o prowadzeniu akcji protestacyjnej została poprzedzona wewnętrznym referendum, w którym zdecydowana większość górników poparła protest.
Protest na razie prowadzony jest na powierzchni i ma charakter rotacyjny. Górnicy nie zjeżdżają pod ziemię i nie podejmują pracy (poza osobami odpowiedzialnymi za zabezpieczenie wyrobisk). Po zakończeniu swojej zmiany rozchodzą się do domów, a protest kontynuuje kolejna zmiana.
Pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej zgłosili 5 postulatów.
Górnicy domagają się wycofania dyscyplinarnych zwolnień liderów związkowych z Kopalni „Budryk” oraz natychmiastowego odwołania zarządu JSW. Związkowcy chcą też wycofania decyzji o wypowiedzeniu trzech porozumień zbiorowych obowiązujących w spółce. Rezygnacja kierownictwa JSW z postanowień zawartych w porozumieniach, to efekt wdrożonego przed paroma dniami planu oszczędnościowego. Wiąże się on m.in. ze zmniejszeniem deputatu węglowego oraz rezygnacji z dopłat do zwolnień lekarskich czy uzależnienia wypłaty czternastej pensji od zysku firmy.
Ponadto górnicy domagają się objęcia pracowników kopalni Knurów-Szczygłowice od 1 sierpnia takimi samymi zasadami, na jakich zatrudnieni są pracownicy pozostałych kopalń JSW. Ostatni postulat to żądanie likwidacji spółki JSW Szkolenia i Górnictwo i przyjęcia osób tam zatrudnionych bezpośrednio do Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
(msz)
fot. Przykuta / Wikimedia Commons
Grupa JSW to największy producent węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Jastrzębska Spółka Węglowa SA została utworzona 1 kwietnia 1993 roku jako jedna z siedmiu powstałych wówczas spółek węglowych. W jej skład wchodzi obecnie 5 kopalń węgla kamiennego: Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, Budryk, Knurów-Szczygłowice, Krupiński i Pniówek oraz Zakład Logistyki Materiałowej. Grupa jest jednym z największych pracodawców w Polsce. Łącznie zatrudnia ok. 35 tys. osób, w tym 26 tys. w JSW.