Kolejny wykład z cyklu „Twarzą w twarz z Gliwicami”. Tematem spotkania będą “Walczące rzeźby”

Przed nami drugi wykład z cyklu „Twarzą w twarz z Gliwicami” miejskiej konserwator zabytków Ewy Pokorskiej-Ożóg. Tematem spotkania będą “Walczące rzeźby”. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 7 lutego, w Willi Caro. Rozpoczęcie o godzinie 17:00.

Koktajl tego, co materialne i niematerialne – zdarzeń, których wpływ wciąż rozpoznajemy w tkance miasta i takich, które pozostały wyłącznie we wspomnieniach, zabytków nieoczywistych i opowieści łączących przeszłość z teraźniejszością – ta fascynująca mieszanka tworzy nowy cykl wykładów Ewy Pokorskiej-Ożóg – architektki, autorki bestsellerowej książki pt. „Kolory miasta”… Cykl, zatytułowany „Twarzą twarz z Gliwicami” stanowi rodzaj „urban fantasy”.

Gliwice zostały opisane na wiele sposobów, czy mogą nas jeszcze zaskoczyć? Emocjonalne, tajemnicze historie związane z naszym miastem to temat kolejnych wykładów muzealnych. To opowieści pełne zaskakujących, spektakularnych, czasami niepokojących, a czasem zabawnych zdarzeń, szczegółów i emocji. Pokazane zostaną miejsca, obiekty, detale, których znaczenie odkryjemy na nowo, spojrzymy na nie z innego niż dotychczas punktu widzenia. Mam nadzieję, że dzięki muzealnym spotkaniom mieszkańcy naszego miasta – i nie tylko – odkryją w sobie dodatkowe pokłady wrażliwości na otaczającą ich przestrzeń i będą poszukiwać w niej nieoczywistych historii – mówi Ewa Pokorska-Ożóg.

Piątek, 7 lutego 2025, Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a, godzina 17:00, wstęp wolny, ale liczba miejsc ograniczona.

Walczące rzeźby

Wiedeń ma figury Krzyczących kobiet umieszczone na dachu kamienicy przy Linke Wienzeile, a Gliwice Walczącą mieszczkę stojącą we wnęce narożnej przyrynkowej kamieniczki. Postać kobiety upamiętnia ważny okres w historii Gliwic, obronę naszego miasta przed atakiem wojsk Mansfelda. Czy inne rzeźby miejskie kryją historie nieznane dla ogółu?

Konne pomniki władców w zależności od ułożenia rumaka określały rodzaj śmierci przedstawionego jeźdźca. Gdy koń stoi twardo na ziemi, oznacza to, że jego pan umarł śmiercią naturalną. Jedna przednia noga podniesiona – jeździec umarł w wyniku ran doznanych w walce. Dwie przednie oderwane od podłoża – oznaczają śmierć w walce… Czy gliwickie rzeźby lwów też nam próbują coś przekazać?

Prowadzenie: Ewa Pokorska-Ożóg, architekt, Miejska Konserwator Zabytków w Gliwicach

(żms)/mat. MwG
fot. mat. organizatora

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze