Na terenie Narodowego Instytutu Onkologii trwa budowa wielopoziomowego parkingu na 800 aut. Realizacja tej inwestycji ma swoją cenę – kierowcy oczekują w korkach na wjazd na teren NIO, liczba miejsc postojowych w tym rejonie istotnie bowiem (tymczasowo) zmalała.
Sprawą zainteresowała się ostatnio radna Agnieszka Filipkowska, która na początku tygodnia skierowała zapytanie do prezydenta Gliwic. Wcześniej w mediach internetowych zamieszczono na ten temat wpis, gdzie opisano problemy pacjentów, których stan zdrowia nieraz nie pozwala na pozostawienie samochodu w oddaleniu od szpitala i dotarcie tam o własnych siłach.
Na ul. Wybrzeże Armii Krajowej przy wjeździe na parking Instytutu Onkologii w godzinach porannych tworzy się gigantyczny zator uliczny. Niejednokrotnie pacjenci onkologiczni czekają w samochodach ponad 2h, by przejechać kilkaset metrów
– wskazuje Filipkowska w złożonym zapytaniu.
Dalej radną interesują takie kwestie jak planowany termin zakończenia budowy wielopoziomowego parkingu (a więc i utrudnień drogowych w tym miejscu), czy miasto partycypuje w kosztach budowy obiektu, a także jakie środki zostały podjęte, by rozładować zator uliczny w tym miejscu, a także czy można podjąć jakieś dodatkowe. Gdy tylko zostanie udzielona odpowiedź, będziemy o tym informować.
Z wcześniejszych informacji wynika jednak, że budowa parkingu ma zakończyć się w czerwcu, w tym roku. Inwestycję, nakładem 24,2 mln zł, na zlecenie NIO realizuje konsorcjum firm wchodzących w skład grupy NDI z Sopotu. Umowę z wykonawcą zawarto wraz z końcem stycznia 2021 roku, od tego momentu miał on 72 tygodnie na uzyskanie niezbędnych zezwoleń i wykonanie prac.
Przypomnijmy, że prace budowlane rozpoczęto na początku października ub. roku. Od tego momentu na ul. Wybrzeże Armii Krajowej niezmiennie tworzyły się zatory drogowe, które – według alarmujących nas mieszkańców – sięgały aż do ulicy Zwycięstwa. Początkowo drogowcy, których pytaliśmy o ten problem, nie dostrzegali potrzeby wprowadzania zmian. Jakiś czas później sięgnęli po rozwiązanie sugerowane wcześniej przez naszego czytelnika – wprowadzenie na odcinku ul. Wybrzeże AK ruchu jednokierunkowego. Nie doprowadziło to jednak do znaczącego zmniejszenia zatorów drogowych.
Ostatnia prosta
Problem z dojazdem do NIO zapewne rozwiązany zostanie za dwa i pół miesiąca, kiedy parking na 800 samochodów zostanie oddany do użytku kierowców. Sam obiekt jest już doskonale widoczny zarówno z DTŚ, jak i z pobliskich uliczek miasta.
Wybudowanie i wykończenie parkingu to jednak nie koniec prac, bo dostosowania do nowych warunków wymagać będzie także otoczenie.
– Przebudowana i dostosowana do nowych warunków zostanie również wewnętrzna infrastruktura drogowa Instytutu Onkologii. Całość zostanie objęta nowoczesnym systemem parkingowym, który pozwoli na sprawne rozliczanie opłat za postój. Pojawią się także stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych – zapowiada inwestor.
Oprócz tego – tu już po stronie miasta – przebudowana ma zostać ulica Sienkiewicza w rejonie zjazdu na Średnicówkę. Dokumentacja projektowa dla zadania pn. „Przebudowa i rozbudowa odcinka ulicy Sienkiewicza w Gliwicach w rejonie zjazdu na Drogową Trasę Średnicową” powinna być już gotowa, umowę na jej wykonanie zawarto bowiem 31 marca ub. roku, zaś czas na wykonanie wynosił 12 miesięcy. Kolejnym etapem wprowadzania zmian w tej okolicy będzie teraz zapewne poszukiwanie wykonawcy samej przebudowy.
(żms)
fot. 24gliwice/ŻMS