Mówi się, że na naukę gry na instrumentach muzycznych powinno się brać w dzieciństwie. Czy to jednak prawda? Okazuje się, że nigdy nie jest za późno, żeby rozpocząć poznawanie nowych umiejętności. Mózg należy trenować przez całe życie. Dlatego też warto sprawdzić, jakie są korzyści z nauki gry na fortepianie w wieku dorosłym.
Czy nauka gry na fortepianie jest możliwa w wieku dorosłym?
Osoby dorosłe, które planują rozpocząć naukę gry na instrumencie klawiszowym muszą być świadome tego, że nie każdemu przychodzi ona równie łatwo. Wcale nie chodzi tutaj o wiek, gdyż to nie on gra tu główne skrzypce. Umiejętność poprawnego grania wynika zwykle ze słuchu muzycznego, a to najczęściej wrodzony talent, jakiego nie da się nabyć.
Nie warto się jednak poddawać od razu na wstępie. Dorośli mają takie same szanse nauczyć się gry na fortepianie, jak i dzieci. Wystarczy tylko sięgnąć po odpowiednie lekcje z nauczycielem muzyki, jakie znaleźć można na portalach ogłoszeniowych z korepetycjami.
Jeśli interesuje Cię nauka gry na pianinie w Warszawie lub innym mieście – wybierz lekcje indywidualne stacjonarnie lub online!
Nauka gry na fortepianie: korzyści dla osób dorosłych
Jeżeli zastanawiasz się, dlaczego warto uczyć się gry na instrumentach klawiszowych w wieku dorosłym, najlepsze korzyści znajdziesz poniżej. Sprawdź, co możesz zyskać, sięgając po jakościowe lekcje muzyczne:
Poprawa funkcjonowania mózgu
Badania nad pracą mózgu jasno pokazują, jak pozytywny wpływ ma na niego muzyka. Mowa nie tylko o słuchaniu ulubionych piosenek, ale również o nauce gry na instrumencie muzycznym. Zwiększa się wówczas poziom hormonów szczęścia – endorfiny, dopaminy i serotoniny.
W trakcie gry na fortepianie, mózg pracuje ze zdwojoną mocą, skupiając się na bieżącym zadaniu. Ponieważ efektem gry są kojące dźwięki, dodatkowo nas to uspokaja. Ćwiczenia pasaży i gam pozwalają też opóźniać procesy starzenia, a także uniknąć przedwczesnego zachorowania na Alzheimera.
Redukcja stresu
Kolejny niezwykle istotny czynnik, jaki sprawia, że nauka gry na fortepianie ma sens, to możliwość redukcji stresu. Wydobywana spod palców muzyka uspokaja, o ile jesteś w stanie trzymać swoje nerwy na wodzy, gdy zagrasz fałsz.
Warto również podczas gry na instrumentach klawiszowych zadbać o poprawną pozę, a więc siedzenie z wyprostowanymi plecami. Przydatne okazują się też ćwiczenia oddechowe, gdyż pozwalają one na relaksację całego ciała. Wówczas wszelkie stresy i nerwy odejdą w niepamięć, a Ty w całości dasz się pochłonąć grze.
Poprawa umiejętności społecznych
Choć może się to wydawać dość abstrakcyjne, to jednak nauka gry na fortepianie w wieku dorosłym wpływa pozytywnie na poprawę umiejętności społecznych. Każdy, kto potrafi grać na jakimś instrumencie, staje się osobą znacznie bardziej wrażliwą na piękno. Dzięki temu, jesteśmy w stanie otworzyć się na drugiego człowieka.
Znajomość instrumentu muzycznego sprawia, że krok po kroku odkrywamy przed innymi swój talent. Chęć grania dla innych gwarantuje też większe uznanie w środowisku, ponieważ ludzie będą chcieli słuchać nie tylko Twojej muzyki, ale również tego, co masz do powiedzenia. Można zatem powiedzieć, że pianiści to osoby o nieco wyższym statusie społecznym.
Dlaczego warto uczyć się gry na fortepianie? Podsumowanie
Nauka gry na instrumencie muzycznym, jakim jest fortepian czy pianino, to bardzo ciekawe wyzwanie. Warto jeszcze raz podkreślić, że nabycie tej umiejętności jest możliwe w każdym wieku, również w dorosłości. Jeżeli wykazujesz choć odrobinę talentu w kierunku opanowania poruszania się po białych i czarnych klawiszach, zacznij naukę na poważnie.
Podziękują Ci nie tylko znajomi, którzy będą mogli raczyć się pięknymi utworami, jakie dla nich zagrasz. Podziękuję Ci również Twój mózg, który przestanie się starzeć w szybkim tempie, a także organizm, który wyleczysz z nadmiernego stresu. Korzyści są ogromne, więc warto po nie sięgnąć.
Nie musisz zapisywać się do szkoły muzycznej. Wybierz indywidualne lekcje z nauczycielem gry na fortepianie online lub stacjonarnie. To naprawdę skuteczna metoda nauki!
materiał partnera