Kreatywne zajęcia, warsztaty. Czym jeszcze zajmuje się Klaster Usług Społecznych i Kulturalnych?

Twórcy, rzemieślnicy, członkowie lokalnych stowarzyszeń i właściciele kreatywnych biznesów łączą siły, żeby dzielić się wiedzą z innymi. Wspólnie stworzyli w Gliwicach Klaster Usług Społecznych i Kulturalnych – Śląski KUSIK.

Żeby ich działania dotarły nie tylko do mieszkańców naszego regionu uruchomili też Pracownię Otwartych Zasobów – internetowy projekt, który promuje kreatywne działania w różnych dziedzinach.

Postanowiliśmy zjednoczyć siły, żeby z naszymi kreatywnymi rozwiązaniami trafić do jak najszerszego grona odbiorców – podkreśla Leszek Losza, pomysłodawca utworzenia klastra.

Każdy z nas ma inne umiejętności, ale łączy nas chęć do dzielenia się swoimi pasjami. Dzięki powołaniu klastra udało nam się stworzyć bogatą ofertę działań, z którymi docieramy do różnych grup odbiorców

– dodaje.

W ofercie klastra można znaleźć warsztaty: pszczelarskie, ceramiczne, ruchowe, teatralne, kulinarne, z autorskiej metody robótek na paluszkach, kowalstwa, witrażu, interpersonalne, twórczego wykorzystania materiałów w duchu DIY czy przybliżające procesy produkcji i nauki ścisłe (modelowania oraz tworzenia form i odlewów czy warsztaty pokazujące praktyczne wykorzystanie praw fizyki).

Śląski KUSIK ma na swoim koncie m.in. cykl warsztatów dla osób z niepełnosprawnościami, organizację kreatywnych zajęć wakacyjnych i cykliczne spotkania warsztatowe dla dorosłych „Ogród na sztukę”, na których powstają nietypowe miejskie meble.

Członkowie klastra chętnie udzielają się podczas tematycznych wydarzeń w regionie. Można ich spotkać m.in. w soboty na Targu Na Zielonym w Hali modeli GZUT, gdzie prowadzą bezpłatne warsztaty.

Ich pomysły i twórczy zapał doceniono w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Śląski KUSIK otrzymał środki na stworzenie cyklu filmów instruktażowych, które przybliżą nie tylko techniki, ale również źródła z których warto korzystać tworząc.

W ramach Pracowni Otwartych Zasobów zrzeszeni w Śląskim Klastrze Usług Społecznych i Kulturalnych prowadzą wideoszkolenia, z których mogą korzystać zarówno nauczyciele i prowadzący warsztaty kreatywne, rękodzielnicy, i wszyscy, którzy chcą odkryć w sobie artystyczne pasje, stworzyć coś własnoręcznie i poznać zasady bezpłatnego, legalnego wykorzystania dostępnych zasobów.

Chcemy edukować i inspirować do tworzenia, a jednocześnie popularyzować wiedzę na temat legalnych zasobów, ogólnodostępnych źródeł i tego jak twórczo z nich korzystać

– wyjaśnia Leszek Losza.

Zachęca też do śledzenia działań Śląskiego KUSIKa, który rozpoczął już prace nad kolejnymi projektami w wersjach stacjonarnej i zdalnej. Filmy instruktażowe można znaleźć na stronie projektu: www.otwartapracownia.org i w mediach społecznościowych www.facebook.com/otwartapracowniakusik oraz profilu Otwarta Pracownia w serwisie YouTube.

(mat. pras.)
fot. mat. pras./Adrianna Daszkiewicz