Krótki kurs historii sztuki ? nowy cykl w Muzeum. „To będzie podróż poprzez dzieje”


Od prehistorii po współczesność, od jaskiń Alatmiry po socrealizm i pop-art?

Krótki kurs historii sztuki to nowy cykl wykładów, który od stycznia rozpocznie się w Muzeum w Gliwicach.

Jego celem jest przybliżenie najistotniejszych i najbardziej charakterystycznych dla danej epoki dzieł sztuki. W nich jak w zwierciadle uchwycić można ducha danego czasu ? specyfikę formacji myślowej żyjących wtedy ludzi, wartości definiujące ich kulturę i określające charakter cywilizacji.


Wykłady, które w Willi Caro prowadzić będzie dr inż. arch. Ryszard Nakonieczny z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, staną się podróżą poprzez dzieje.

Starożytność, świat bizantyjski i zachodnioeuropejskiego średniowiecza, czasy wielkich odkryć geograficznych, Reformacja, czasy wielkiej rewolucji przemysłowej, totalitaryzmy XX wieku, wreszcie dzień dzisiejszy naznaczony postmodernistyczną niepewnością opowiedzą o sobie poprzez sztukę i jej dzieła należące do jednej z trzech dopełniających się dziedzin: malarstwa, rzeźby i architektury. W sobotę 17 stycznia zapraszamy do Willi Caro na pierwszy, inaugurujący cykl wykład: Sztuka prehistoryczna i starożytna: od jaskini do Koloseum

Od jaskini do Koloseum czyli sztuka prehistoryczna i starożytna.
?Wszystko po Altamirze to już tylko dekadencja (?) niczego nowego nie odkryliśmy? – tak o sztuce współczesnej w odniesieniu do prehistorii miał powiedzieć sławny hiszpański malarz Pablo Picasso.

Czy rzeczywiście? Jakie zdobycze w zakresie sztuki wypracowały najstarsze cywilizacje? Zanim padnie odpowiedź w konkluzji wykładu, omówione zostaną nie tylko przykłady sztuki społeczeństw paleolitycznych w postaci malarstwa jaskiniowego z hiszpańskiej Altamiry i francuskiego Lascaux, ale także późniejsze artefakty kultur megalitycznych z zespołami budowli z brytyjskiego Stonehenge oraz kujawskich Wietrzychowic i Sarnowa. Następnie zaprezentowany zostanie dorobek sztuki 3 cywilizacji starożytnych:
– Egiptu ze świątyniami i grobowcami faraonów z doliny Nilu wraz z ich wyposażeniem;
– Grecji klasycznej z budowlami Aten, rzeźbami Akropolu oraz malarstwem ceramiki czarno i czerwono figurowej;
– Rzymu cesarskiego z gmachami imperialnymi, malarstwem freskowym i rzeźbą monumentalną.

Sobota, 17 stycznia 2015, Willa Caro, godz. 16.00