Kupno domu, mieszkania, działki budowlanej czy innego lokalu albo budynku użytkowego to dla większości osób wielka sprawa. Dlatego warto zadbać o komplet informacji, dotyczący nieruchomości, którą planujemy nabyć.
Dostarczy nam ich księga wieczysta.
Księga wieczysta – co to takiego?
Księga wieczysta jest zbiorem informacji o prawnym stanie danej nieruchomości, którą może być:
- lokal – wyodrębniony z gruntu i będący osobnym przedmiotem własności, jak na przykład mieszkanie w bloku,
- grunt – część powierzchni ziemskiej, która stanowi osobny przedmiot własności, jak na przykład działka budowlana,
- budynek – pod warunkiem, że stanowi osobny od gruntu przedmiot własności.
Kluczowy cel istnienia urzędowego rejestru praw związanych z nieruchomością, jakim jest księga wieczysta, stanowi ustalenie prawnego stanu nieruchomości gruntowych, lokalowych i budynkowych, a także ograniczonych praw rzeczowych, do których zalicza się:
- spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
- własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego,
- prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.
To właśnie w księdze wieczystej ujawnione zostają prawa rzeczowe – dotyczące własności i użytkowania wieczystego, ograniczone prawa rzeczowe – dotyczące użytkowania, zastawu, służebności, hipoteki oraz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, prawa osobiste – dotyczące dożywocia, pierwokupu i odkupu – oraz ewentualne roszczenia, dotyczące chociażby przeniesienia własności. Warto również wiedzieć, że do każdej księgi wieczystej powinny być prowadzone akta księgi wieczystej, do których trafiają wszelkie pisma i dokumenty, dotyczące danej nieruchomości.
Księga wieczysta – do czego może się przydać?
Najważniejszą rzeczą, do której przydatna może okazać się księga wieczysta – poza zapewnieniem bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami, a także kredytu hipotecznego – jest to, czego obawia się wielu z nas, a więc ochrona przed zainwestowaniem, często oszczędności życia, w trefną nieruchomość, która zamiast radości, przyniesie nam lata smutku i żalu nad podjętą decyzją. Dlatego tak ważne jest, by przed podpisaniem umowy przedwstępnej, a już na pewno umowy właściwej, pieczołowicie zapoznać się z księgą wieczystą oraz aktami księgi wieczystej. Zaczerpniecie wiedzy na temat danych nieruchomości oraz jej właścicieli, a także ewentualnych długów i roszczeń względem nieruchomości, może nas uchronić przed podjęciem decyzji, której moglibyśmy żałować przez całe życie lub utwierdzić w przekonaniu, że dokonujemy dobrego wyboru.
Księga wieczysta – jak wygląda?
Bez względu na to, czy księga wieczysta dotyczy gruntu, lokalu czy budynku, za każdym razem jej budowa będzie wyglądała w ten sam sposób. Ten urzędowy rejestr praw związanych z nieruchomością składa się zawsze z czterech, obfitych w bardzo istotne informacje na temat nieruchomości, działów. Wyróżniamy wśród nich:
- Dział I – w którym znajduje się oznaczenie nieruchomości oraz wpisy praw związanych z nieruchomością,
- Dział II – w którym znajdują się wpisy na temat własności oraz użytkowania wieczystego,
- Dział III – w którym znajdują się wpisy na temat ograniczonych praw rzeczowych (z wyjątkiem hipotek), wpisy ograniczeń w użytkowaniu wieczystym lub rozporządzaniu nieruchomością, a także wpisy innych praw oraz roszczeń (z wyjątkiem tych, dotyczących hipotek),
- Dział IV – w którym znajdują się wpisy dotyczące hipotek.
To oczywiście tylko najistotniejsze wiadomości na temat księgi wieczystej. Więcej wiedzy zaczerpniesz na portalu Ksiegi-wieczyste.org.