Kto ma najlepszy internet w Gliwicach? Czym kierować się podczas wyboru sieci

Internet w Gliwicach może być szybki i stabilny, wystarczy sprawdzić oferty różnych operatorów, aby przekonać się, że możliwości jest wiele. Najważniejsze jednak to wybrać najlepszą opcję. Czy najlepszą będzie internet światłowodowy, czy może mobilny 5G? Podczas wyboru najlepiej wziąć pod uwagę zarówno prędkość, jak i cenę oraz stabilność połączenia. Jak zatem rzetelnie porównać różne oferty? Podpowiadamy!

 

Wybór internetu w Gliwicach – najważniejsze kryteria podczas wyboru

Wybierając internet w Gliwicach, z pewnością będziemy zastanawiać się, jaka opcja będzie najlepsza. Aby dokonać właściwego wyboru, trzeba poznać kryteria, którymi należy się kierować podczas zakupu. Najważniejsza zawsze jest prędkość! Szybki internet pozwala na płynne działanie łącza – zarówno granie online, jak i streamowanie czy rozmowy na kamerkach nie powinny stanowić dla naszego łącza najmniejszych problemów. Drugą istotną kwestią jest niezawodność. Internet nie powinien przerywać ani podczas ważnej rozmowy, ani rozgrywki online. Najlepiej, aby był po prostu bezawaryjny.

Spore znaczenie ma też cena. W Gliwicach internet dostarcza wielu operatorów. Ceny za abonament światłowodowy czy mobilny mogą różnić się zależnie od dostawcy oraz dostępnych promocji. Nie bez znaczenia pozostaje także umowa – jej warunki i długość trwania zobowiązania.

Jaki internet można wybrać? Rodzaje

W Gliwicach warto zwrócić uwagę przede wszystkim na internet światłowodowy i mobilny. To dwa najpopularniejsze rodzaje. W niektórych miejscach na terenie miasta można korzystać z sieci 5G, zatem siły są tu dość wyrównane.

Nie są to oczywiście jedyne możliwości. Jeśli żadna z powyższych opcji nie jest dostępna pod naszym adresem, najlepiej jest sprawdzić sieć LAN. Pozwala ona korzystać z szybkiego i stabilnego internetu kablowego. Chociaż nie osiąga on tak zawrotnych prędkości jak światłowód, to z pewnością jest kolejną najbardziej niezawodną opcją.

Jeśli natomiast dostęp do jakiegokolwiek łącza po kablu jest utrudniony, warto zainteresować się internetem radiowym od lokalnego dostawcy. Co prawda jego prędkość jest niemożliwa do porównania zarówno z opcją światłowodową, jak i mobilną – wynosi przeciętnie zaledwie 6-20 Mb/s. Nie jest to zawrotna szybkość, a ponadto niestety towarzyszy jej również słaba stabilność. Internet radiowy jest podatny bowiem na wszelkie zakłócenia związane z warunkami pogodowymi, ukształtowaniem terenu itp.

Internet światłowodowy vs. mobilny – jaki internet wybrać mieszkając w Gliwicach?

Światłowód czy internet mobilny? Co lepsze w Gliwicach? Warto przeanalizować obie opcje i wybrać najlepiej dopasowaną do swoich potrzeb.

Internet światłowodowy w Gliwicach – dlaczego warto?

Internet światłowodowy można zakupić w ramach różnych ofert. Zazwyczaj te wolniejsze oferują download na poziomie do 300 lub do 600 Mb/s. To ogromna różnica na plus w porównaniu do wspomnianego wyżej internetu radiowego. Ale to nie wszystko! Światłowód jest również stabilny. Kable, którymi przesyłany jest sygnał, są odporne na zakłócenia, uszkodzenia i przeciążenia. Dlatego też nawet pakiety o najmniejszych prędkościach (np. do 300 Mb/s) zadowolą przeciętnych użytkowników. Często jednak warto zdecydować się na opcję do 1 Gb/s lub do 5 Gb/s, jeśli tylko pozwala nam na to nasza lokalizacja. Taki internet umożliwi pobranie nawet bardzo dużej gry oraz oglądanie telewizji online czy treści na platformach streamingowych w najwyższej jakości.

A może internet mobilny?

W przypadku internetu mobilnego mamy też do czynienia z gorszą stabilnością i niezawodnością. Internet czy to LTE, czy 5G ulega przeciążeniom i nie jest odporny na warunki pogodowe. Mimo że router, którego używamy, może oferować stabilny sygnał, wzmocniony połączeniem przy pomocy kabli Ethernet, to nadal jest to internet bezprzewodowy, który nie jest stabilny jak światłowód.

Jak porównywać oferty dostawców internetu?

Przede wszystkim należy zorientować się, czy porównywani do siebie dostawcy oferują takie same prędkości internetu oraz dostęp do 5G. Następnie warto przeanalizować oferowany przez nich sprzęt. Ważne jest to, aby wyposażyć się w nowoczesny router, który spełni swoje zadanie i wykorzysta możliwości danego łącza.

Jedną najważniejszych kwestii jest cena miesięczna za internet. Generalnie koszt abonamentu rzadko przekracza 100 zł/mies. Jeśli tak, to jest to po prostu najlepsza możliwa opcja – w przypadku światłowodu to prędkość do 5 Gb/s, a w przypadku internetu mobilnego – oferta bez limitu. Cena może być wyższa również jeśli decydujemy się na pakiet z routerem, tabletem, laptopem lub telewizorem.

Kwota startowa może okazać się wyższa po doliczeniu ukrytych kosztów. Dlatego należy porównać promocje i dobrze określić swoje potrzeby. Może warto skorzystać z pakietu, który łączy internet z telewizją? Takie rozwiązania często obniżają łączny koszt usług.

materiał partnera