Deratyzacja będzie polegała na jednorazowym i równoczesnym wyłożeniu trutki we wszystkich nieruchomościach mieszkalnych i użytkowych, sklepach, wytwórniach i przetwórniach produktów spożywczych.
Preparat przeciwko szczurom trzeba również wyłożyć w obiektach przemysłowych, kolejowych i gospodarstwach rolnych. Akcją powinny zostać także objęte, w miarę potrzeb, sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej.
Do dnia 15 września należy oczyścić podwórza, piwnice, poddasza, komórki, strychy itp. celem pozbawienia gryzoni pożywienia. Akcja odszczurzania wymaga użycia bogatego zestawu trutek przewidzianych do zwalczania gryzoni, dostępnych obecnie w handlu. W dniu deratyzacji właściciele/ zarządcy obiektów są zobowiązani do przygotowania odpowiednich ilości preparatu przeciwko gryzoniom, co dokładniej zostało opisane w komunikacie wydanym przez Centrum Ratownictwa Gliwice.
W dniu 15 września należy wyłożyć truciznę w miejscach, gdzie można spodziewać się obecności szczurów – na śmietnikach, w piwnicach, na strychach, w budynkach gospodarczych zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu stosowanego środka. Preparat powinien zostać tam pozostawiony do 15 października, w razie potrzeby – uzupełniany. W tym czasie trzeba szczególnie uważać na bezpieczeństwo dzieci oraz zwierząt domowych.
[perfectpullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””] Koniec akcji deratyzacyjnej przewidziano na 15 października. W tym dniu pozostałości trującego granulatu powinny zostać uprzątnięte, a martwe zwierzęta pozbierane i przekazane do utylizacji. [/perfectpullquote]Stan wykonania obowiązku deratyzacyjnego skontrolują funkcjonariusze Straży Miejskiej oraz przedstawiciele Państwowego Inspektora Sanitarnego. W stosunku do osób, które nie zastosują trucizny na swoim terenie, wyciągane będą konsekwencje w postaci grzywny zgodnie z artykułem 117 Kodeksu wykroczeń (nieutrzymywanie czystości i porządku w obrębie nieruchomości).
OBOWIĄZEK DOTYCZY WSZYSTKICH
– Zgodnie z Uchwałą Rady Miasta Gliwice nr XIII/323/2016 z dnia 4 lutego 2016 roku obowiązkowej deratyzacji podlegają nieruchomości zabudowane budynkami mieszkalnymi, produkcyjnymi, handlowymi, usługowymi oraz w gospodarstwach rolnych na całym obszarze Miasta Gliwice – informuje Bożena Frej, rzecznik prasowy Straży Miejskiej.
Funkcjonariusze Straży Miejskiej w Gliwicach za niewykonanie obowiązków wynikających z Obwieszczenia Prezydenta Miasta Gliwice w sprawie deratyzacji mogą nałożyć mandat karny w wysokości 100 zł
– dodaje rzecznik Straży Miejskiej.
Podstawę prawną tego wykroczenia stanowi art.117 Kodeksu Wykroczeń.
Oznacza to, że nie tylko wspólnoty mieszkaniowe, ale również właściciele domów jednorodzinnych muszą w ramach prowadzonej akcji zabezpieczyć swój teren trutką.
(żms)/crg.gliwice.pl