Kto odśnieża na twojej ulicy? „Jedna doba Akcji Zima to ok. 126 tysięcy złotych”

425 kilometrów dróg, 800 tysięcy m2 chodników i ścieżek, 347 przystanków autobusowych – tak w przybliżeniu wygląda teren, na jakim z zimą i opadami śniegu mierzą się gliwiccy drogowcy.

By zwiększyć skuteczność działania, miasto zostało podzielone na 11 rejonów.

Usuwanie śniegu na terenie miasta to obowiązek trzech firm, wybranych wcześniej w drodze przetargu – Remondis Gliwice, ZU Konserwacja Terenów Zielonych Jacek Wieczorek, konsorcjum FHPU ANKA Aniela Balcer i 2B Krzysztof Balcer.

– O rozpoczęciu i zaprzestaniu odśnieżania w ramach akcji ?Zima? decyduje jej koordynator w ZDM. Decyzję taką podejmuje na podstawie informacji ze stacji meteorologicznych, radarów pogodowych oraz danych przekazywanych na bieżąco z nowoczesnych stacji pogodowych zlokalizowanych na skrzyżowaniach ulic. Stacje wysyłają do koordynatora wiadomość SMS np. o gołoledzi czy intensywnych opadach śniegu, co pozwala na podjęcie działań – tłumaczy Jadwiga Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Na sygnał koordynatora, na ulicach pojawiają się pługi i piaskarki (sam Remondis Gliwice ma do dyspozycji 38 maszyn).

Najpierw kierowane są na najczęściej użytkowane ulice (np. Rybnicka, Pszczyńska). Drogowcy muszą je zabezpieczyć do godziny od ustania intensywnych opadów śniegu. Kiedy zadanie zostanie zrealizowane, rozpoczyna się odśnieżanie ulic dojazdowych (np. Okrzei, Wróblewskiego). Tutaj czasu jest trochę więcej – bo do trzech godzin od ustania opadów.

To wszystko musi kosztować. I jak wynika z informacji ZDM, wcale nie mało.

Jedna doba akcji „Zima” to ok. 126 tys. złotych. Sprzęt będzie w gotowości aż do 30 kwietnia, ale miasto nie płaci wykonawcom w dni bezśnieżne – w okresie tzw. „czasu spoczynku”.

Kto odpowiada za odśnieżanie poszczególnych ulic i chodników w mieście? Szczegółowy wykaz można znaleźć na stronie zdm.gliwice.pl w zakładce „Zimowe utrzymanie”. ZDM podkreśla, że część z ulic znajduje się w gestii m.in. spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot, a chodniki, które bezpośrednio przylegają do posesji powinien utrzymywać jej właściciel.
(msz)