Tegoroczna kwalifikacja wojskowa obejmująca gliwiczan rozpocznie się w poniedziałek, 4 lutego i potrwa ponad 5 tygodni. Później, w II połowie marca, w siedzibie Wojskowej Komendy Uzupełnień będą musieli pojawić się mieszkańcy powiatu.
Celem kwalifikacji wojskowej jest ustalenie zdolności osób do czynnej służby wojskowej, wstępnego przeznaczenia osób do poszczególnych form powszechnego obowiązku obrony, założenia ewidencji wojskowej oraz rekrutacji do ochotniczych form służby wojskowej.
Do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wezwani będą mężczyźni urodzeni w 2000 roku, mężczyźni urodzeni w latach 1995 – 1999, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, a także osoby urodzone w latach 1998 – 1999 które, zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia.
W Wojskowej Komendzie Uzupełnień stawić się muszą również kobiety urodzone w latach 1995-2000, posiadające wykształcenie przydatne do czynnej służby wojskowej, bądź będące w trakcie jego uzyskiwania.
[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””] Chodzi tu przede wszystkim o studentki i absolwentki wydziałów medycznych, weterynarii a także psychologii. [/perfectpullquote]Na komisję mogą stawić się także osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Osoba stająca do kwalifikacji powinna posiadać ze sobą dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport oraz zdjęcie wykonane w taki sposób, jak do dowodu osobistego, o wymiarach 3 x 4 cm.
Co grozi za niestawienie się w WKU
W przypadku planowanego niestawienia się na kwalifikację wojskową, najlepiej jest to zgłosić wraz z uzasadnieniem, a także dostarczyć dokumenty potwierdzające przyczynę nieobecności. W kolejnym roku zostanie ponownie wysłane wezwanie na komisję. Jeżeli zaś osoba w wieku kwalifikacyjnym będzie celowo unikać przybycia do WKU, wówczas może mieć problemy, takie jak grzywna lub pozbawienie wolności.
Wójt, burmistrz lub prezydent miasta ma obowiązek zlecić doprowadzenie marudera przez policję albo nałożyć grzywnę. W razie dalszego unikania komisji wojskowej, sprawa trafi do prokuratury. Za uchylanie się od obowiązku stawiennictwa w WKU można usłyszeć zarzuty, za które grozi kara nawet dwóch lat ograniczenia wolności.
Harmonogram i miejsce kwalifikacji
Na obszarze administrowanym przez WKU Gliwice zostało powołanych pięć powiatowych komisji lekarskich w ramach kwalifikacji wojskowej w 2019 roku:
(żms)/WKU Gliwice
fot. por. Robert Suchy (CO MON)/MON.gov.pl