Lato pożegnaliśmy koncertowo

fot. D. Nita-Garbiec / UM Gliwice

18 września w ruinach teatru Victoria zespół Vołosi i Gliwicka Orkiestra Kameralna z niesamowitą muzyczną energią pożegnali lato. Domknęliśmy tym samym kolejną porę roku w gliwickim kalendarzu kulturalnym, ale tempa nie zwalniamy – jesień w Gliwicach zapowiada się nie mniej ciekawie niż lato!

 
Żywiołowe, karpackie granie i wysmakowane brzmienie klasyki – takie muzyczne kontrasty zaserwowali publiczności Vołosi i Gliwicka Orkiestra Kameralna. Koncert „Na pożegnanie lata” przyciągnął do ruin teatru Victoria dużą publiczność. Fundacja Gliwickiej Orkiestry Kameralnej, znakomitego zespołu orkiestrowego, który tworzą związani z Gliwicami muzycy, kolejny rok z rzędu zaprosiła gliwickich melomanów na koncertowe zakończenie lata.

W tym roku Gliwicka Orkiestra Kameralna podjęła współpracę z nowo utworzonym Centrum Kultury Victoria, realizując wspólnie znane z poprzednich lat inicjatywy – nie tylko koncert „Na pożegnanie lata”, ale też cykl koncertów Otwarty Salon Muzyczny (następny już 23 października w Palmiarni). Przed nami także jesienny koncert „Mistrzowskie interpretacje”.

Razem tworzyMY kulturę!

Życie kulturalne Gliwic tworzą wspólnie twórcy, organizatorzy życia kulturalnego i, oczywiście, publiczność. Część oferty kulturalnej kreują samorządowe instytucje kultury: Teatr Miejski z kinem studyjnym Amok, Muzeum w Gliwicach z 5 oddziałami, Miejska Biblioteka Publiczna działająca w 19 filiach i powstałe w grudniu 2021 roku Centrum Kultury Victoria.

CK Victoria jest „nowym graczem” na kulturalnej mapie Gliwic i ma za zadanie rozwijać ofertę kulturalną miasta. Victoria jest zarówno organizatorem własnych imprez (takich jak cieszący się bardzo dużą popularnością cykl wakacyjnych warsztatów i koncertów na alei Przyjaźni – Rynek Kultury; prezentująca muzyków nowej fali jazzu impreza True Tone Festival), jak i partnerem dla innych – instytucji kultury i podmiotów prywatnych.

CK Victoria wspiera organizatorów imprez zarówno finansowo, jak i służąc wsparciem technicznym, udostępniając sale, pomagając w promocji wydarzeń. Działania te są rozwijane zgodnie z koncepcją programową i pomysłami wypracowanymi przez CKV wspólnie z partnerami prywatnymi.

Dzięki CK Victoria bawiliśmy się w tym roku zarówno na znanych z poprzednich lat dużych festiwalach (Gliwicki Festiwal Bachowski, festiwal „Ulicznicy”, Jazz w Ruinach), jak i braliśmy udział w nowych projektach, wyłonionych do realizacji w nowej formule konkursowej „Start-up Kulturalny” (koncert Velveteve w Cechowni). Obecnie trwa nabór wniosków w drugiej edycji konkursu – to szansa dla nowych projektów kulturalnych na zaistnienie i zainteresowanie publiczności swoim pomysłem na gliwicką kulturę. Formuła była konsultowana ze środowiskiem twórców i organizatorów m.in. podczas konsultacji na platformie DecydujMY razem!

Po pandemii – pełna moc

Po opanowaniu pandemii COVID-19 gliwickie życie kulturalne ponownie weszło na pełne obroty. We wrześniu odbyła się kolejna, już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego w amfiteatrze w Sośnicy, działającym przy Domu św. Jacka – wyjątkowym miejscu dla mieszkańców dzielnicy, które prowadzi Parafia św. Jacka. Mnóstwo ciekawych wydarzeń organizuje także Stowarzyszenie Nowa Cechownia, które w siedzibie firmy EMT-Systems w Nowych Gliwicach zaprasza odbiorców na wysmakowane, nieco „niszowe” i oryginalne wydarzenia. Duże imprezy kulturalne i rozrywkowe odbywają się przez cały rok w supernowoczesnej hali widowiskowo-sportowej Arena Gliwice.

– Centrum Kultury Victoria odpowiada za koordynację miejskiego kalendarza kulturalnego. W ciągu kilku miesięcy prężnej działalności Centrum nawiązało relację z wieloma podmiotami prywatnymi  – zarówno ze środowiska twórców i organizatorów kultury, takich jak Gliwicka Orkiestra Kameralna czy Towarzystwo Kulturalne Fuga, jak i przedstawicielami lokalnego biznesu. Współpraca, sieciowanie pomysłów i poszerzanie gliwickiej mapy kulturalnej o nowe miejsca – to najważniejsze podjęte przez CK Victoria działania. Ruiny teatru Victoria zawsze były miejscem wydarzeń kulturalnych, ale nigdy tak wielu, jak w tym roku. Zmiany widać zresztą na całej alei Przyjaźni, która w wakacyjne weekendy tętniła życiem. Dużo dzieje się także na Scenie Bojków, która została kompleksowo zmodernizowana przez gliwicki samorząd. W Gliwicach mamy bardzo dużo pomysłów i liczę, że pomimo dotykającego wszystkich kryzysu finansowego, uda nam się także w przyszłym roku zaproponować mieszkańcom bogatą ofertę kulturalną – mówi Adam Neumann, prezydent Gliwic.

Działo się – wybrane imprezy kulturalne w 2022 roku:

  • festiwal Winter Reggae
  • festiwal Wiosna z Fryderykiem
  • Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej Improwizowanej All’improvviso
  • Majówka z Kulturą
  • Rynek Kultury
  • XXIII Gliwicki Festiwal Bachowski
  • 15. Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy „Ulicznicy”
  • Parkowe Lato
  • 18. Międzynarodowy Festiwal Jazz w Ruinach
  • VII Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego

 

Wkrótce – wybrane nadchodzące wydarzenia:

  • True Tone Festival
  • Haczyk – gliwickie spotkania literackie
  • Salsa Central
  • Zaczarowany Świat Operetki
  • wystawa „Moje Miasto”
  • koncerty i inne wydarzenia w Cechowni
  • Jarmark Bożonarodzeniowy
  • Sylwester

Wydarzenia kulturalne są publikowane na stronie Kultura.gliwice.eu. Jesteś organizatorem? Dodaj swoje wydarzenie na naszą stronę poprzez formularz.

źródło: gliwice.eu