7-letni chłopiec przez 6 lat czekał na powrót do zdrowia po tym, gdy mając zaledwie rok połknął granulat ługu sodowego. Lekarze z gliwickiego Centrum Onkologii wykonali u niego pierwszy na świecie złożony przeszczep tkankowy w obrębie głowy i szyi.
Wyjątkowość tego zabiegu polega na tym, że była to rozległa transplantacja narządów szyi połączona z przeszczepieniem zmodyfikowanego szpiku w celu całkowitego lub częściowego wyeliminowania konieczności leczenia immunosupresyjnego zapobiegającego odrzuceniu przeszczepionych narządów i tkanek.
[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Pacjentem, u którego wykonano ten zabieg, jest siedmioletnie dziecko, które sześć lat temu połknęło granulat ługu sodowego, tzw. kreta.[/perfectpullquote]W wyniku tego nieszczęśliwego wypadku martwicy uległy u niego: nasada języka, krtań, gardło, tchawica, przełyk aż do poziomu żołądka. Od tego momentu chłopiec nie jadł pokarmów stałych (żywiony był wyłącznie dojelitowo) i oddychał przez rurkę tracheostomijną. Ze względu na wiek pacjenta, zabieg odbył się w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu (Centrum Onkologii nie posiada oddziału pediatrycznego).
(żms)/Centrum Onkologii
fot. MSI