Lepsze oświetlenie przejść dla pieszych w kolejnych miejscach w mieście. To efekty audytu

W zleconym przez miasto, jeszcze za czasów poprzednich władz samorządowych, audycie 290 „zebr” (bez sygnalizacji świetlnej), wskazano te najsłabiej oświetlone i najmniej bezpieczne. Urzędnicy prowadzą działania, by poprawić tę sytuację – kolejne doświetlenia wykonane zostaną jeszcze w tym, a także w przyszłym roku.

 
Zgodnie z planami miasta do końca roku ma zostać doświetlone niebezpieczne przejście dla pieszych przy ul. Rybnickiej w rejonie ogródków działkowych. Zamontowane zostanie tam oświetlenie uliczne oraz tzw. oświetlenie dedykowane. Polega ono na montażu dodatkowych słupów i opraw oświetleniowych, zaprojektowanych tak, aby dobrze oświetlały pieszego na przejściu. Oprawy, które montowane są na niższych słupach, kierują światło pod odpowiednim kątem bezpośrednio na pasy. Oznacza to, że pieszy podczas pokonywania jezdni jest doświetlany z boku, co poprawia jego widoczność. Oprawy tych latarni wyposażone są w żarówki LED, które pozwalają uzyskać jaśniejsze światło przy mniejszym zużyciu prądu.

W następnym roku w pierwszej kolejności wykonywane mają być prace przy słabo oświetlonych przejściach w rejonie skrzyżowania ulic Reymonta i Cmentarnej oraz przy ul. Podlesie 24 (przy alejce).

Tam również zamontowane zostanie oświetlenie dedykowane, które generalnie zostało wskazane w audycie jako najskuteczniejsza metoda poprawienia widoczności pieszych podczas zbliżania się do pasów i przechodzenia przez ulicę.

Oprócz tego miasto na bieżąco realizuje prace wynikające z zaleceń audytu, w ramach obowiązujących umów na konserwację oświetlenia ulicznego. Zakres prac obejmuje dobudowę dodatkowych opraw oświetleniowych, czyszczenie opraw w otoczeniu przejścia dla pieszych, wymianę źródeł światła na inne o odmiennej barwie lub mocy w otoczeniu przejścia dla pieszych czy zmianę sposobu zamocowania opraw.

Takie działania wykonano już przy pasach zlokalizowanych w rejonie skrzyżowań ulic Korczoka i Wielickiej, Reja i Wawelskiej, Rolników i Słonecznikowej, Parkowej, Kwiatów Polnych i Knurowskiej, Daszyńskiego i Ficka, na wysokości ul. Daszyńskiego 151, na skrzyżowaniu ulic Dolnej Wsi i Sobieskiego i przy wejściu na cmentarz, w rejonie skrzyżowań ulic Głowackiego i Dolnej Wsi, Odrowążów i Bieszczadzkiej, Jedności, Karpackiej i przy przystanku Kościół, Dzionkarzy i Jedności, na wysokości ulic Opolskiej 18, Kochanowskiego 29a i 33c, a także na skrzyżowaniu ul. Jana Śliwki i Kasztanowej. Przycinane są też gałęzie drzew w pasach drogowych, przesłaniające oprawy oświetleniowe.

Przejścia dla pieszych doświetlane są również w ramach dużych inwestycji drogowych i Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego.

Przy ul. Toszeckiej, od rejonu restauracji McDonald’s do jeziora Czechowickiego, budowana jest obecnie droga rowerowa i ciąg pieszo-rowerowy. W ramach prac finalizowanych w przyszłym roku przewidziano montaż nowego oświetlenia ulicznego oraz doświetlenie istniejących przejść, m.in. na wysokości alei Witoszka. Bezpieczniejsze, bo lepiej doświetlone będą też wkrótce dwa przejścia przy remontowanej ul. Portowej. Znajdują się na wysokości posesji nr 74 oraz przy skrzyżowaniu z ul. Staromiejską.

Fot_Michal Buksa

Doświetlenia zebr wykonywane są również na wniosek mieszkańców dzielnic w ramach GBO. Efektem ubiegłorocznej edycji są trzy realizacje przy ul. Daszyńskiego – doświetlone przejścia przy ciastkarni „Marysieńka”, przy salonie FIAT oraz przy skrzyżowaniu z ul. Ceramików.

(żms)/UM Gliwice
fot. M. Buksa/UM Gliwice

25 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze