Potrzebne są mieszkania lub miejsca noclegowe dla uchodźców z Ukrainy. Miasto szacuje, że w szczycie migracji w naszym kraju może pojawić się 3,8 mln osób. W skali Gliwic może to oznaczać nawet 17 tys. tymczasowych mieszkańców.
Aktualnie, nie licząc obywateli Ukrainy, którzy przybyli do swoich rodzin w Gliwicach oraz tych, którzy zostali zaopiekowani przez gliwiczan we własnym zakresie, w naszym mieście przebywa ponad 600 przyjezdnych ze wschodu. W praktyce więc może być ich o wiele więcej.
Cały czas w mediach społecznościowych pojawiają się apele kolejnych osób, które poszukują tymczasowych lokali dla uchodźców.
Również miasto stale potrzebuje mieszkań/obiektów przystosowanych lub posiadających możliwość przystosowania do przyjęcia obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę 24 lutego br. lub później. Warunki udostępnienia są do uzgodnienia. Zgłoszenia należy kierować do Gliwickiej Bazy Wsparcia telefonicznie: 32 238 81 67 (poniedziałek – piątek, godz. 9.00–18.00), bądź też za pośrednictwem formularza: decydujmyrazem.gliwice.pl/baza-wsparcia.
Posłuchaj
Darowizny finansowe
Uruchomiono też specjalny rachunek bankowy, na który wpłacać mogą środki przedsiębiorcy i mieszkańcy zainteresowani przekazywaniem darowizn. Pieniądze te zostaną przeznaczone na wydatki związane z przybywającymi do Gliwic uchodźcami z Ukrainy.
Posłuchaj
Darowizny można wpłacać na następujący rachunek: 49 1160 2202 0000 0005 1968 7704. Odbiorca: Gliwice – miasto na prawach powiatu, ul. Zwycięstwa 21, 44-100 Gliwice. Tytuł przelewu: Darowizna.
Dla osób dokonujących wpłat z zagranicy – nr rachunku: IBAN: PL49 1160 2202 0000 0005 1968 7704, numer BIC (Swift): BIGBPLPW
Cały czas można przynosić dary
W punkcie zorganizowanym w hali Arena Gliwice cały czas przyjmowane są dary dla uchodźców. Aktualne zapotrzebowanie jest na bieżąco prezentowane w mediach społecznościowych stowarzyszenia GTW.
Uwaga: w najbliższy weekend – 12 i 13 marca punkt będzie nieczynny. Zakupione produkty można przynosić do piątku, 11 marca, a także od poniedziałku, 14 marca.
Uchodźcy z Ukrainy oraz mieszkańcy, którzy goszczą ich w swoich domach, mogą zgłaszać zapotrzebowanie na wsparcie rzeczowe poprzez elektroniczny formularz: forms.gle/g5cdVTWmAzXXUp6V9
Jeżeli wskazane rzeczy będą znajdowały się w magazynie darów, wolontariusze skontaktują się i podadzą termin odbioru paczki z Areny Gliwice.
Nadawanie numerów PESEL obcokrajowcom wstrzymane
Miasto przez kilka dni nadawało uchodźcom z Ukrainy numery PESEL, konieczne choćby do założenia w naszym kraju rachunku bankowego. Niedawno poinformowało, że takie czynności zostały wstrzymane. Wyjaśniał to podczas czwartkowego briefingu prasowego prezydent Neumann.
Posłuchaj
Miasto czeka na specustawę
Przygotowane są już porozumienia, jakie samorządy mogą zawrzeć z przedstawicielami administracji rządowej, które dotyczą utrzymania (zapewnienia noclegu i wyżywienia) uchodźców w naszym kraju przez 60 dni (po tym czasie muszą najwyraźniej zacząć sobie w naszym kraju radzić sami). Aby było możliwe ich podpisanie, wejść w życie musi specustawa, którą udało się przegłosować w środę w Sejmie. Przyjęto ją zdecydowaną większością głosów parlamentarzystów. Teraz dokument został skierowany do Senatu.
Posłuchaj
Jak zapewniał premier Morawiecki, dzięki tym przepisom jednostki samorządu terytorialnego otrzymają wsparcie finansowe potrzebne do realizacji wszelkich dodatkowych zadań w zakresie dostępu np. dzieci i młodzieży do systemu edukacji czy w kontekście służby zdrowia. Ma też regulować kwestie utrzymania obywateli Ukrainy – rząd przekaże na ten cel 1200 zł/osobę.
Potrzebni tłumacze polsko-ukraińscy
Miasto poszukuje tłumaczy języka ukraińskiego. Oczywiście gliwicki samorząd posiada już osoby posiadające umiejętność posługiwania się tym językiem, jednak zapotrzebowanie nadal jest i chętni mogą się zgłaszać.
Posłuchaj
Uchodźcy na gliwickim dworcu – sprawa załatwiana jest z kierownictwem
Gliwicki dworzec należy do PKP, nie zaś do samorządu. Miasto stara się załatwić sprawę lepszej pomocy uchodźcom, którzy do Gliwic mogą przyjechać pociągiem z Przemyśla, już w momencie ich przybycia na stację (na razie są to pojedyncze osoby, ale w każdej chwili może się to zmienić). Pojawiają się głosy, że wolontariusze chcący wesprzeć obywateli Ukrainy są stamtąd przepędzani przez pracowników ochrony obiektu. Ta kwestia również została wyjaśniona podczas czwartkowego spotkania z mediami.
– My rozmawiamy z zarządcą dworca o tym, żeby tam stworzyć taki punkt typu poczekalnia, doraźna noclegownia, żeby ewentualnie w przyszłości w jakiś sposób zaradzić takim sytuacjom, ale jeżeli przewidywania się sprawdzą i w sumie ta liczba uchodźców osiągnie 5 mln ludzi, którzy przekroczą granicę ukraińsko-polską, to należy się z tym liczyć, że niestety sytuacje, nad którymi nie potrafimy zapanować, będą – wyjaśniał prezydent Neumann.
Wiceprezydent Weber z kolei zapewniała, że to, co dzieje się na gliwickim dworcu, kontrolują na bieżąco takie służby jak policja, straż miejska, a także SOK.
(żms)
fot. 24gliwice.pl/ŁG