WOŚP przekaże łóżka do intensywnej terapii Szpitalowi Miejskiemu nr 4. W ostatnim czasie rząd zlecił utworzenie w placówkach na terenie kraju dodatkowych miejsc dla pacjentów chorujących z powodu zakażenia koronawirusem. Potrzebne jest tam specjalistyczne wyposażenie, które częściowo zapewni… Fundacja.
Z początkiem listopada Jerzy Owsiak wystąpił z prośbą do szpitali, aby łóżka zakupione przez Fundację WOŚP na oddziały geriatryczne i psychiatrii dziecięcej nie były przekształcane w łóżka dla pacjentów z COVID-19. Zapewnił jednak, że Fundacja zajmie się zakupem tak bardzo potrzebnych podczas wzrostu zachorowań na koronawirusa łóżek. Poproszono placówki o zgłaszanie zapotrzebowania. Odzew był bardzo duży.
WOŚP bezzwłocznie nawiązała kontakt z firmami produkującymi sprzęt medyczny – zamówiono ostatecznie blisko 1300 łóżek. Po upływie kilku dni do szpitali w Warszawie i Sochaczewie trafiły pierwsze partie zlecenia.
– Wobec ogromnych zapotrzebowań na łóżka realnie patrząc – możemy na jeden szpital zapewnić kupno 20 łóżek. Są to łóżka do intensywnej terapii. W tym tygodniu już pierwsze łóżka wyjadą z polskich fabryk do szpitali. Oczywiście zamawiamy kolejnie – w miarę jak będą wyprodukowane, będą trafiać do kolejnych szpitali. Niestety nie jesteśmy w stanie kupować kardiomonitorów i respiratorów. A to tylko czubek góry lodowej spośród próśb, które otrzymujemy z całej Polski – mówił na początku listopada Jurek Owsiak, Prezes Zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
Łóżka zamówiliśmy w trzech fabrykach produkujących je w Polsce, a wartość całego zamówienia to 11 410 164 zł
– przekazał Owsiak w serwisie facebook.com.
W ciągu kilku najbliższych dni kolejne łóżka trafią do 80 polskich miast, w tym m.in. do Gliwic, Pyskowic, Knurowa i Zabrza.
O wyposażenie placówek medycznych stara się też gliwicki samorząd
Niedawno na oddział intensywnej opieki medycznej w Szpitalu Miejskim nr 4 dotarło 6 nowych pomp infuzyjnych wraz ze stacją dokującą. Sprzęt jest niezbędny w nierównej walce o życie pacjentów w warunkach pandemii COVID. Ułatwia specjalistyczną opiekę nad osobami w najcięższych stanach.
Na zakupy kluczowe w walce z COVID, miasto przeznaczyło już blisko 3,3 mln zł, oprócz tego wsparło szpital kwotą 29,5 mln zł na bieżącą działalność placówki.
(żms)/mat. WOŚP, UM Gliwice
fot. Szpital Miejski nr 4