W Muzeum w Gliwicach dobiega końca prezentacja wystawy „Wilcze Gardło. Od Wilka do Paryżewa”. Ekspozycję można oglądać do 30 kwietnia. Tego dnia odbędzie się ostatnie oprowadzanie kuratorskie połączone z wykładem.
Wystawa prezentowana jest w Zamku Piastowskim (ul. Pod Murami 2). Prezentuje zawiłą i fascynującą historię Wilczego Gardła, dzisiejszej dzielnicy Gliwic – miejsca owianego legendami miejskimi, będącego jednocześnie miniaturą powojennej historii Górnego Śląska. Opowiada o założeniach budowy jako wzorcowego osiedla dla najwierniejszych żołnierzy III Rzeszy, w tym – o charakterystycznym układzie urbanistycznym i architektonicznym, który zachował się do dziś.
Przybliża również czasy zasiedlania Wilczego Gardła reemigrantami z Francji, ściąganymi w okresie PRL do pracy na kopalni i tym, jak ich specyficzne biografie i tradycje wpłynęły na dzisiejszy kształt społeczności. Ekspozycja jest rezultatem prowadzonych badań antropologicznych i wywiadów ze współczesnymi mieszkańcami dzielnicy.
W ostatnim dniu prezentacji, w Zamku Piastowskim odbędzie się wykład „Ludzie z Wilka. O tożsamości mozaikowej w Wilczym Gardle”.
– Spotkanie poświęcone będzie specyficznej historii dzisiejszej dzielnicy Gliwic, w której wykształciła się społeczność ludzi, powiązanych ze sobą skomplikowaną przeszłością powojennego Górnego Śląska. O Wilczym Gardle i jego mieszkańcach opowie antropolożka i kuratorka wystawy, Marta Paszko, nawiązując do rozmów, które przez dwa lata prowadziła w omawianej dzielnicy. Spotkanie zakończy ostatnie już oprowadzanie kuratorskie po wystawie – zapowiada Muzeum w Gliwicach.
Środa, 30 kwietnia, godzina 17:00, Zamek Piastowski, ul. Pod Murami 2.
(żms)
fot. M. Buksa/Muzeum w Gliwicach