Długi weekend majowy zbliża się wielkimi krokami. Majówka zaś stanowi nieformalne otwarcie sezonu turystycznego w większości miejscowości o charakterze wypoczynkowym. Jest to też pierwsza okazja do kilkudniowego wypoczynku po zimie, dlatego warto już teraz zapoznać się z najlepszymi ofertami hoteli w górach i wyruszyć na szlak! W podjęciu decyzji pomoże klub travelowy Travelist.pl.
W Polsce gór pod dostatkiem, zatem naprawdę jest w czym wybierać. Coś dla siebie znajdą zarówno rodziny z małymi dziećmi, jak i miłośnicy długich górskich wędrówek, którym niestraszne są duże wysokości. Poniżej przedstawiamy zaledwie kilka z bardzo wielu propozycji Travelist.pl. Zapraszamy do lektury!
Zakopane – Tatry
Tradycyjnie w zestawieniu najlepszych górskich ofert nie może zabraknąć Zakopanego. Stolica polskich Tatr i nieformalna zimowa stolica Polski to miejsce idealne na mniej czy bardziej aktywny wiosenny wypoczynek na łonie natury. Chcąc spędzić w tym bajecznym zakątku kilka dni, warto zatrzymać się w Pensjonacie Renesans***. Budynek pensjonatu nawiązuje do klasycznej architektury i kusi kameralną atmosferą. Na wysoką ocenę zasługuje lokalizacja obiektu, bowiem dzieli go niespełna 10 minut spacerem do najsłynniejszego deptaka w Polsce, Krupówek, a jednocześnie położony jest w zacisznej okolicy.
Z większości okien rozciągają się wspaniałe widoki na góry. Pensjonat mieści się tuż przy stacji kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Jest to miejsce równie atrakcyjne zimą, gdyż położone jest nieopodal ośrodka narciarskiego Nosal. Obiekt oferuje możliwość wypoczynku na najwyższym poziomie ? w pokojach znajdują się wszelkie udogodnienia: od telewizora, po sejf czy zestaw do parzenia kawy i herbaty. Dla miłośników pełnego relaksu Pensjonat Renesans*** przygotował ofertę w postaci masaży, zaś bardzo aktywnych turystów zaprasza do swojej wypożyczalni rowerów. Na miejscu można skosztować doskonałej domowej kuchni.
A co słychać w samym Zakopanem?
Tutaj naprawdę jest w czym wybierać! Trudno też byłoby jednym tchem wymienić wszystkie najważniejsze atrakcje miasta i malowniczej górskiej okolicy. W piękny, słoneczny dzień na pewno jednak warto zajrzeć nad Morskie Oko, które jest nie tylko najbardziej rozpoznawalnym, ale największym tatrzańskim jeziorem. Leży ono na wysokości 1395 m n.p.m., w Dolinie Rybiego Potoku, a tuż nad nim dumnie wznoszą się Mięguszowieckie Szczyty. Do Morskiego Oka można dotrzeć licznymi szlakami pieszymi, między innymi czerwonym z Toporowej Cyrhli, asfaltową szosą z polany Palenica Białczańska, niebieskim przez Świstówkę Roztocką czy tak zwaną Ceprostradą (szlak znakowany na żółto).
Inne ciekawe propozycje dla aktywnych i żądnych przygód to oczywiście wycieczka na słynny Giewont, wspomniany już Kasprowy Wierch czy najwyższy polski szczyt, Rysy. Z kolei przechadzając się po Krupówkach i kosztując pysznych tradycyjnych oscypków, warto wybrać się koleją linowo-terenową na Gubałówkę, skąd podziwiać można niesamowite widoki na całe polskie Tatry, Zakopane, a także na malownicze Pieniny, Beskid Żywiecki i Gorce.
Szczawnica ? Pieniny
Grzechem byłoby nie wspomnieć o Pieninach, które uważane są na jedne z najbardziej malowniczych, a przez wielu za zdecydowanie najpiękniejsze polskie góry. Stawiając na Pieniny, bez wątpienia warto zatrzymać się w Szczawnicy, miejscowości o charakterze uzdrowiskowym.
Na magiczny wypoczynek w Pieninach zaprasza Hotel Batory***. Mieści się on w samym sercu uzdrowiska. Jest to historyczny obiekt, w którym przed wieloma laty gościły takie sławy jak przykładowo Henryk Sienkiewicz. Willa cieszyła się również zainteresowaniem ludzi ze świata polityki. Obecnie willa jest odrestaurowana i kusi nie tylko bogatą przeszłością, ale też wszelkimi wygodami. Obiekt położony jest nieopodal Górnego Parku. Od kolejki linowej na Palenicę dzieli go nie więcej niż 10 minut spacerem.
Restauracja serwująca wyśmienite dania, zewnętrzny plac zabaw i wewnętrzny kącik malucha, gabinet masażu, jacuzzi, sauna ? to tylko niektóre udogodnienia przemawiające za spędzeniem tutaj wymarzonego długiego weekendu majowego.
A co w Szczawnicy i okolicy?
Z racji pobytu, jak już zostało nadmienione, w górskim uzdrowisku, warto skorzystać z infrastruktury uzdrowiskowej i dobrodziejstwa tutejszych wód. Przy placu Dietla mieści się pijalnia wód mineralnych. Dokładnie 1 maja oficjalnie ruszają spływy przełomem Dunajca i jest to atrakcja, którą bez cienia wątpliwości należy zaliczyć! Spływ rzeką na tratwach flisackich dostarczy każdemu ogromu wrażeń.
Można podziwiać nie tylko bajeczne pienińskie widoki, ale też dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy dzięki kierującym tratwami flisakom. Spływ zaczyna się w Sromowcach Niżnych, pod samym szczytem symbolu Pienin, Trzech Koron, i trwa przez kolejne dwie godziny. Rzeka na ogół jest łaskawa, ale miejscami nurt jest wartki ? mocne wrażenia i ochłodzenie wodą gwarantowane! Spływ można zakończyć w Szczawnicy lub płynąć jeszcze dalej, do Krościenka nad Dunajcem.
Inne atrakcje okolicy to: wejście na wspomniane Trzy Korony (na samym szczycie mieści się platforma widokowa), na Sokolicę (ze słynną sosną reliktową, Kingą Pienińską), rejs statkiem wycieczkowym po Jeziorze Czorsztyńskim, zwiedzanie zamków w Czorsztynie i Niedzicy. Koniecznie trzeba również odwiedzić rezerwat Biała Woda oraz Wąwóz Homole w Jaworkach, w którym ponoć niegdyś istniał zamek, a po dziś dzień ukryty jest najprawdziwszy skarb?
Ustroń ? Beskid Śląski
Jeszcze jedna propozycja, ostatnia, ale nie mniej atrakcyjna – majówka w Ustroniu, malowniczej górskiej miejscowości mieszczącej się w Beskidzie Śląskim. Travelist.pl poleca tutaj pełen relaks w Hotelu Belweder*****. Wprost wymarzona oferta dla miłośników ciszy, spokoju, wyjątkowego komfortu i bliskości gór.
Hotel położony jest na zboczu Równicy, wysoko nad centrum miasta. Widoki roztaczające się z hotelowych okien są tak piękne, iż trudno wyrazić to jakimikolwiek, choćby najbardziej wyszukanymi słowami. Doskonale widać nie tylko piękną dolinę Wisły, ale także słynną Czantorię Wielką. Obiekt w ramach pobytu oferuje nieograniczony dostęp do sauny, jacuzzi, a także fantastycznego basenu panoramicznego z przeciwprądem, wodospadem i hydromasażem. Z basenu także można oglądać fenomenalne górskie widoki. Na miejscu znajdują się między innymi sala zabaw dla dzieci, centrum spa oraz klub nocny.
A co warto zobaczyć w Ustroniu i okolicy?
I ponownie ? wymieniać można by bardzo długo. Obowiązkowym punktem programu jest oczywiście wejście na wspomniane już Czantorię oraz Równicę. Na tę ostatnią można wjechać samochodem dzięki wygodnej asfaltowej drodze. Na szczycie czeka całe mnóstwo atrakcji jak chociażby Górski Park Równica z kinem 7D, kinem sferycznym czy całorocznym torem saneczkowym. Ze szczytu rozciągają się malownicze widoki na Beskid Śląski. Można dostrzec Soszów Wielki, Skrzyczne, Baranią Górę czy Malinowską Skałę. Z kolei na Czantorię dostaniemy się wyciągiem krzesełkowym (czteroosobowym). Na szczycie czeka cała moc atrakcji turystycznych dla dużych i małych.
Ustroń przygotował dla swoich mieszkańców i przybywających do miasta turystów kilka szlaków spacerowych. Każdy z nich ma motyw przewodni i prowadzi w najpiękniejsze zakątki Beskidu Śląskiego. I tak, mamy na przykład Szlak Miejski (brązowy), który, jak sama nazwa wskazuje, prowadzi przez miasto. Jest to stosunkowo krótki szlak spacerowy. Z kolei Szlak Spacerowy (niebieski) wiedzie przez najciekawsze zabytki w okolicy, jak Muzeum ?Stara Zagroda? czy kościół św. Klemensa z XVIII wieku.
Do dyspozycji mamy także malowniczy Szlak Widokowy (czerwony), Sanatoryjny (żółty), Jeleniczka (niebieski), Leśny (żółty), Źródlany (czerwony), Nadwiślański (zielony). Każdy z nich jest bardzo dobrze oznakowany. Nic, tylko spacerować, podziwiać widoki, poznawać kulturę i historię tego fascynującego zakątka kraju!