Marek Widuch: Śląskie bardziej dostępne i zielone

Materiał KKW LEWICA

Rozmowa z Markiem Widuchem – doświadczonym samorządowcem, ekspertem Kolei Śląskich, zapalonym rowerzystą i kandydatem KKW Lewica w wyborach do Sejmiku Województwa Śląskiego.

 

– Mocno angażuje się Pan w projekty o charakterze społecznym – to lewicowa wrażliwość?

– To oczywiście wrażliwość, ale też bliski mi emocjonalnie temat, który stał się częścią wielu wyzwań zawodowych jakie podejmuję. Uważam, że wsparcie osób z niepełnosprawnościami, słabszych, ale też troska o środowisko naturalne to jedne z największych wyzwań w obecnym świecie. Od lat z powodzeniem realizuję projekty o tej tematyce.

– Najwięcej przykładów tego rodzaju działań jest zapewne widocznych jako efekty Pana inicjatyw w Kolejach Śląskich.

– Zdecydowanie. W Kolejach Śląskich aktywnie działam współpracując przy procesie dużej zmiany jakościowej. Mam na myśli rozwój samej firmy z dbałością o wszystkich pasażerów, a w szczególności o ułatwienie podróżowania osobom ze szczególnymi potrzebami. W tej grupie są osoby korzystające z wózków inwalidzkich, starsze, czasowo lub stale poruszające się o kulach, kobiety w ciąży, osoby z niepełnosprawnościami wzroku lub słuchu, a także rodzice czy opiekunowie z małymi dziećmi. Wprowadziliśmy szereg nowoczesnych rozwiązań, by takie osoby łatwiej i częściej podróżowały kolejami. W części kas biletowych oraz składach kolejowych, z myśla o osobach niedosłyszących korzystających z aparatu słuchowego lub implantu ślimakowego, uruchomione zostały pętle indukcyjne wyrażnie poprawiającymi zrozumiałość mowy. Proces ten będzie kontynuowany w roku bieżącym. Osobiście szczególnie cieszę z uruchomienia w Kolejach tłumacza online polskiego języka migowego PJM, który umożliwia osobom niesłyszącym lub słabosłyszącym porozumieć się z naszymi drużynami pokładowymi (kierownikami pociągów i konduktorami) oraz pracownikami kas biletowych.

– O jakiej skali właściwie mówimy – chodzi o podróżnych ze specjalnymi potrzebami.

– Coraz więcej z nich korzysta z naszych przejazdów i to bardzo mnie cieszy. W 2020 roku była to grupa ok. 118 tys. podróżnych, a w roku ubiegłym już ponad 180 tys. osób. Dodam, że najliczniejszą grupą podróżnych są tutaj dzieci z niepełnosprawnościami z opiekunem, a także podróżni z orzeczeniem I grupy inwalidzkiej.

– Pamiętajmy, że te wszystkie zmiany o charakterze mogą iść w parze z rozwojem samej instytucji.

– Dokładnie tak. Koleje Śląskie w ostatnich latach nie tylko uruchomiały nowe trasy, ale też zwiększały częstotliwość swoich połączeń. Kupują kolejny, nowoczesny tabor, który przyczyni się do rozwoju połaczń kolejowych, a tym samym odpowiedzi na oczekiwania pasażerów z naszego regionu.

– Przez co stają się jeszcze bardziej ekologiczne.

– To prawda. Temat troski o środowisko jest mi zresztą dobrze znany jeszcze z czasu pracy w Parku Śląskim. Bardzo zwracam na niego uwagę. Przypomnę tylko, że to w czasie gdy byłem wiceprezesem Parku pozyskaliśmy spore pieniądze na jego rewitalizację – mówię o środkach z funduszu JESSICA. Dzisiaj widać jak ważny to był moment – dzięki pieniądzom europejskim Park Śląski pięknieje z roku na rok i wraca do swojej dawnej świetności.

– Przyjeżdża Pan przyglądać się jak się rozwija?

– Oczywiście. Chętnie jeżdżę tam na rowerach z dziećmi. To moja pasja, w ramach której też zamierzam być aktywny społecznie. Min. byłem wnioskodawcą obywatelskiego projektu „Kołem po Śląsku”, który był realizowany w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Zakładał on bezpłatny przewóz roweru lub hulajnogi w składach kolejowych przewoźników realizujących przewozy na obszarze województwa śląskiego. Dzięki temu wiele osób mogło wybrać się w podróż rowerem i odkrywać ciekawe miejsca w całym województwie.

– Mocno komunikacyjnie i transportowo nam się zrobiło.

– No tak, ale to obszar, które uważam za niezwykle ważny dla naszego regionu, który przecież cały czas się zmienia. Dzisiejszy Śląsk jest już zupełnie inny niż ten nawet 10 lat temu. Także dlatego, że postawiliśmy na rozwój nowoczesnego, zrównoważonego transportu, ekologii, rozwiązań ułatwiających komunikację i rekreację bezpieczną dla środowiska. Jestem dumny, że choć w niewielkiej części mogłem przyczynić się do tej zmiany i z pewnością nadal będę tutaj bardzo aktywny.

Materiał KKW LEWICA