Mariusz Śpiewok z poparciem Koalicji dla Gliwic Z. Frankiewicza w wyborach prezydenckich

Potwierdziły się nasze wczorajsze informacje dotyczące nazwiska kandydata, który uzyskał poparcie Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza w kwietniowych wyborach prezydenta Gliwic.

 
To Mariusz Śpiewok, dotychczasowy wiceprezydent Gliwic. Jednocześnie wiadomo też, że o reelekcję nie będzie się ubiegać obecny prezydent Adam Neumann.

Decyzję ogłoszono podczas krótkiego briefingu prasowego, zorganizowanego we wtorek na skwerze przed urzędem miejskim.


Decyzję podjęto jednogłośnie – poinformował Marek Pszonak, przewodniczący Klubu Radnych Koalicja dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza.

Poparcie to dla mnie niezwykłe wyróżnienie, dam z siebie wszystko, żeby zrealizować te wyzwania, które nakreśliliśmy – powiedział Mariusz Śpiewok. Priorytetem będzie budowa nowego szpitala.

Kim jest Mariusz Śpiewok?

Mariusz Śpiewok ma 47 lat. Urodził się w Rybniku, z Gliwicami związany jest od 1995 r., od czasu studiów na Politechnice Śląskiej (zarządzanie przedsiębiorstwem). Studiował również na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu (rachunek kosztów i controlling) oraz Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej (Master of Business Administration).

Swoją pracę w gliwickim samorządzie rozpoczął w Wydziale Organizacyjnym (2000-2010), potem przez kolejnych pięć lat związany był ze Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów. W latach 2012-2014 pracował jako zastępca dyrektora w Miejskim Zarządzie Usług Komunalnych, skąd przeszedł do odpowiadającego za środki unijne w naszym regionie Związku Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego (2014-2019), w którym pełnił funkcję dyrektora biura Związku. W lutym 2019 r. prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz powołał go na swojego zastępcę i funkcję tę pełni do dzisiaj. Od stycznia 2020 r. pod kierownictwem Adama Neumanna.

W trakcie swojej pracy dla Gliwic był odpowiedzialny za wszystkie kluczowe inwestycje ostatnich lat na czele z budową obwodnicy, Centrum Przesiadkowego, placu przed Dworcem PKP, placu Piastów. Odpowiadał za przygotowanie projektu budowlanego oraz przetargu na budowę nowej siedziby Szpitala Miejskiego.

Był inicjatorem zwiększenia tempa budowy infrastruktury rowerowej oraz nowego podejścia do zieleni miejskiej, które skutkuje rekordowymi nasadzeniami drzew, odbrukowaniami oraz zazielenieniem Rynku i Skweru nad DTŚ. Koordynował zmiany w organizacji transportu publicznego, w tym wprowadzenie linii metropolitalnych.

Od blisko dekady specjalizuje się w pozyskiwaniu środków europejskich. Najpierw jako dyrektor biura, a po zwolnieniu tej funkcji przez Zygmunta Frankiewicza, przewodniczący Związku Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego, skupiającego 81 gmin i powiatów. W obecnej kadencji był odpowiedzialny również za powstanie nowej strategii rozwoju miasta Gliwice 2040.