Miał być deptak, jest grzęzawisko. „Nie mogliśmy przewidzieć tych problemów”

Prace budowlane na ul. Akademickiej ruszyły sześć miesięcy temu i miały trwać do końca 2013 roku. Jednak gołym okiem widać, że do realizacji inwestycji jest jeszcze daleka droga.

Nowy termin zakończenia remontu to wrzesień bieżącego roku.

W tej chwili, zamiast spacerujących studentów, na ul. Akademickiej trwają prace dotyczące infrastruktury podziemnej. Robotnicy wykonują drenaż, trwa instalacja kanalizacji deszczowej i sanitarnej, układane są krawężniki. Z czego wynika to kilkumiesięczne opóźnienie?
Rzecznik Politechniki Śląskiej, Paweł Doś wymienia całą litanię problemów, jakie zaskoczyły wykonawcę.

– Opóźnienie prac w stosunku do pierwotnie planowanego terminu wynika z długotrwałości procedur przetargowych na wyłonienie wykonawcy robót, długotrwałych uzgodnień z Tauronem, bez których niemożliwe były jakiekolwiek roboty związane z kablami energetycznymi, a także przypadków odkrywania w trakcie robót ziemnych niezgodności między dokumentacją techniczną, a stanem faktycznym uzbrojenia podziemnego – wyjaśnia rzecznik.

Problemem było też prowadzenie prac na odcinku od ul. Wrocławskiej do końca Placu Krakowskiego. Fragment ten objęty jest nadzorem archeologicznym.

Uzyskanie wymaganego zezwolenia spowodowało zwłokę w rozpoczęciu prac ziemnych.

– Inwestycja miała być gotowa pod koniec ubiegłego roku, ale nie mogliśmy przewidzieć wcześniej tych problemów. Opóźnienie nie jest wynikiem przeoczeń czy zaniedbań, ale obiektywnej sytuacji dotyczącej zastanej pod ziemią infrastruktury – dodaje Krystian Bless ze spółki Invest Complex, która prowadzi kontrakt i sprawdza prawidłowość wykonania inwestycji zgodnie z projektem.

Patrząc na obecny stan ul. Akademickiej i skalę problemów, wydaje się że pierwotnie przewidziany termin był nader optymistyczny.

Teraz, wykonawca, którym jest konsorcjum gliwickich firm Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów S.A. oraz Zakład Instalacji Budowlanych W. Szostak, A. Duda Sp. z o.o. S.K, planuje zakończyć inwestycję we wrześniu bieżącego roku.
Na wiosnę prace budowlane powinny ruszyć z podwójną mocą. Zostanie wówczas wykonana podbudowa i układanie nawierzchni.

– Warto poczekać, wykonanie będzie eleganckie, pojawi się nowe oświetlenie, powstanie reprezentacyjny plac z fontanną – zapewnia Krystian Bless.

Rzeczywiście, zwłaszcza studenci Politechniki Śląskiej mogą zacierać ręce. Wokół ich uczelni powstanie atrakcyjne miejsce relaksu. Według planów, przy prawie półkilometrowym odcinku ulicy Akademickiej, umieszczone zostaną ścieżki rowerowe, kilkadziesiąt miejsc parkingowych, kamery monitoringu i zieleńce. Dotychczasowy asfalt zastąpi kostka granitowa. Koszt inwestycji to 13,5 mln złotych. Pokryty zostanie ze środków samorządowych i funduszy Politechniki Śląskiej.
(msz)