Ciąg pieszo-jezdny, który powstał na odcinku ulicy Lnianej w Bojkowie, to kolejna realizacja w ramach Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej. Czym jest GIL i na czym polega ten rodzaj kooperacji miasta i mieszkańców?
Dotychczas w ramach GIL w Gliwicach zrealizowano już kilkadziesiąt przedsięwzięć, m.in. wybieg dla psów, warsztaty, wydarzenia kulturalne, spotkania sportowe i edukacyjno-poznawcze czy doposażenia placów zabaw. Właśnie zakończyła się kolejna inwestycja – tym razem drogowa – przy ul. Lnianej. To pierwsze tego typu zadanie zrealizowane z GIL.
W ramach wspólnego przedsięwzięcia wykonano ciąg pieszo-jezdny z kostki betonowej o długości około 125 m, drenaż, odcinek kanalizacji deszczowej zakończony ogrodem deszczowym i oświetlenie.
Projekt przygotowali mieszkańcy, a Zarząd Dróg Miejskich zajął się pracami drogowymi o wartości nieco ponad 700 tys. zł. Po stronie mieszkańców pozostały jeszcze nasadzenia w pasie drogowym oraz zagospodarowanie ogrodu deszczowego, m.in. roślinnością i kładką.
– Gliwicka Inicjatywa Lokalna powstała po to, by mieszkańcy we współpracy z miastem mogli realizować swoje pomysły podnoszące jakość życia w różnych dzielnicach i działać na rzecz społeczności lokalnej. Zadania realizowane są ze środków miejskiego budżetu i przy pomocy miejskich jednostek, ale w danym przedsięwzięciu muszą mieć swój udział również mieszkańcy. Tym GIL różni się od Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego, w którym zadania w całości realizowane są przez miasto – czytamy na stronie magistratu.
Jak działa GIL?
W ramach GIL mieszkańcy nie tylko składają wnioski dotyczące konkretnych przedsięwzięć, ale również włączają się w ich realizację – deklarują zakres i formę swojego udziału oraz odpowiadają za przyjęte zobowiązania.
Udział wnioskodawców w realizacji projektów odróżnia inicjatywę lokalną od innych form partycypacji, gdzie aktywność często kończy się na zgłoszeniu pomysłu. W GIL wnioskodawca musi włączyć się w wykonanie zadania poprzez świadczenie pracy społecznej, świadczenie pieniężne lub rzeczowe. Może przy tym korzystać ze wsparcia partnerów (organizacji pozarządowych, spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych). W ramach inicjatywy lokalnej mogą być realizowane zadania jednoroczne i wieloletnie.
W ramach GIL 2024 miasto wspólnie z wnioskodawcami zrealizuje 16 inicjatyw lokalnych. Wśród nich znalazły się zarówno zadania miękkie, jak i przedsięwzięcia inwestycyjne.
Wkład miasta w realizację zaplanowanych inicjatyw wyniesie prawie 623 tys. zł. Wykaz zadań, które będą realizowane można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego. Więcej na temat współpracy w ramach inicjatywy lokalnej można znaleźć na stronie: decydujmyrazem.gliwice.pl/inicjatywa-lokalna.
(żms)/UM Gliwice(mf)